Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn?

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn, żeby zwierzakowi nie zaszkodzić?

Bierne ćwiczenia zakresu ruchu powinno się wykonywać w wygodnej dla naszego pupila pozycji, w cichym i spokojnym miejscu. Wcześniej dobrze jest go uspokoić lub zachęcić smakołykiem, dzięki czemu po pewnym czasie powinien się przyzwyczaić do tych procedur. Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn prawidłowo? Ćwiczenia zaczynamy zawsze od dolnych stawów, czyli od palców. Palce można ćwiczyć wszystkie razem, na zmianę zginając je i prostując. Należy pamiętać, że u każdego osobnika zakres ruchu może być inny i trzeba uważać, aby nie wykonywać stretchingu (rozciągania). Jest to szczególnie ważne, gdy tkanki są nieprzygotowane i zimne. To kwestia wyczucia, dlatego dobrze jest pierwsze ćwiczenia wykonać z terapeutą, żeby wiedzieć na co można sobie pozwolić.

Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn, żeby były skuteczne?

Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn? Należy zacząć od palców. Można je ćwiczyć razem, delikatnie zginając i prostując.

Spokojnie i delikatnie

Następnie pracujemy ze stawem skokowym. Ćwiczenie (zginanie i prostowanie) wykonujemy zawsze dwoma rękoma, aby staw był stabilny. Używając tylko jednej ręki, możemy zrobić psu krzywdę, szczególnie gdy się rozkojarzy i szarpnie. Początkowo psy mogą się buntować i denerwować przy tych ćwiczeniach, ale jeżeli zachowamy spokój, to z czasem nasz pupil do nich przywyknie. Staw skokowy możemy ćwiczyć razem ze stawem kolanowym. W ten sposób uzyskujemy większy zakres ruchu i skracamy czas wykonania ćwiczeń. Jedną ręką trzymamy kończynę powyżej stawu kolanowego, a drugą poniżej stawu skokowego i naprzemiennie zginamy ją i prostujemy. Ruchy powinny być spokojne, niezbyt szybkie. Są oczywiście różne warianty wykonywania tych ćwiczeń. Niektórzy terapeuci zalecają przytrzymanie  przytrzymać kończynę przez chwilę podczas końcowego ruchu, inni zalecają płynne wykonywanie ćwiczeń. Należy indywidualnie ustalić z terapeutą, jaki sposób wykonywania ćwiczeń będzie najlepszy dla naszego pupila.

Ćwiczenia bierne staw skokowy

Bierne ćwiczenia stawu skokowego należy wykonywać zawsze dwiema rękami.

Staw biodrowy: przesuwanie i odwodzenie

Następnym stawem jest staw biodrowy. Całą kończynę przesuwamy do przodu, prawie tak, jakby pies chciał się podrapać za uchem (oczywiście nie musimy jej prostować), i  – do tyłu, tak, jakby się pies przeciągał. Ten ruch może czasami wywoływać dyskomfort u psa, więc trzeba to robić delikatnie, z wprawą. Trzeba też uważać, żeby tego zakresu ruchu zbytnio nie pogłębić, bo to już będzie rozciąganie, tzw. streaching, a przy tym stawie dosyć łatwo jest przekroczyć ten zakres. Ruchy powinny być płynne, jednostajne. Jeśli chodzi o powtórzenia i częstotliwość tych ćwiczeń, należy ustalać to indywidualnie z terapeutą lub lekarzem weterynarii. Celowo nie mówię o liczbie powtórzeń, ponieważ to jest bardzo indywidualna sprawa. Kolejnym ruchem, jaki możemy wykonać w stawie biodrowym jest tzw. odwodzenie. Unosimy delikatnie kończynę i opuszczamy do samego dołu. I znowu unosimy – opuszczamy.

Zobacz też:

Zwyrodnienia stawu łokciowego

Rehabilitacja psów i kotów – czym się różni?

Zwyrodnienia kręgosłupa u psów

 

Podsumowanie
Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn?
Tytuł
Jak wykonać bierne ćwiczenia kończyn?
Opis

Bierne ćwiczenia kończyn są bardzo skuteczne i łatwe, ale trzeba to robić umiejętnie. Mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny, pokazuje jak wykonywać takie ćwiczenia, żeby zwierzakowi nie zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *