Jak wyszkolić kota domowego?

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

www.zoopsycholog.com

Jak wyszkolić kota? Czy to w ogóle jest możliwe? Te pytania często zadają sobie właściciele kotów.

Jak wyszkolić kota? Wiele zależy od samego kota, na pewno jednak jest on zdolny do tego, by się różnych rzeczy nauczyć. Musi tylko chcieć. A co zrobić, żeby chciał?

Wartko skorzystać z pomocy naukowych

Na temat szkolenia kotów powstają poradniki, które mogą być przydatne, szczególnie w przypadku kotów bardzo aktywnych lub takich, które nie wychodzą z domu, żyją tylko w czterech ścianach i nie mają możliwości zapolowania ani zagospodarowania sobie dnia. Dzięki poradnikom można nauczyć kota różnych komend, mniej lub bardziej skomplikowanych.

Wyszkolić kota nie jest łatwo

Jak wyszkolić kota? Najlepiej sprawdza się zasada wzmacniania pozytywnego, czyli nagradzania, gdy jesteśmy zadowoleni z tego, co zrobił.

Przede wszystkim nagradzać

Najlepiej uczyć kota zgodnie z zasadą tresury pozytywnej, czyli nagradzać a nie karać. Można do tego używać klikera, czyli małego przedmiotu, które wydaje charakterystyczny dźwięk. Wychwytujemy jakieś zachowanie kota, które chcemy utrwalić i klikamy. W ten sposób, za pomocą dźwięku, podkreślamy zachowanie, które nam się podoba i które chcemy, aby kot powtarzał. Po tym dźwięku następuje nagroda. Oczywiście nagrody w postaci smaczków są jak najbardziej pożądane, również w przypadku kota.

Koty się szybko nudzą

Warto pamiętać, że pies jest w stanie wykonywać polecenia dla nagrody, ale też po to, żeby zrobić nam przyjemność. Kot natomiast, może coś zrobić, jeżeli jemu sprawi to przyjemność. Jeśli szkolenie okaże się dla kota zajmujące i będzie sprawiać mu frajdę, stanie się jakąś rozrywką, wówczas zwierzak będzie z nami współpracować. Jeśli jednak nauka jest monotonna albo lekcja zbyt długa, kot się nudzi i zaczyna się irytować. Dlatego jedna sesja szkoleniowa kota powinna być zdecydowanie krótsza niż w przypadku psa. Do współpracy z nami potrzebne są chęć i zainteresowanie kota. Oczywiście wszystko zależy od charakteru danego zwierzaka, ale kot jest jak najbardziej zdolny do nauki, tylko musi chcieć.

Zobacz także:

Najważniejsze etapy socjalizacji kota

Wychować kota – czy to jest możliwe?

Natura kota – jaka jest naprawdę?

Podsumowanie
Jak wyszkolić kota domowego?
Tytuł
Jak wyszkolić kota domowego?
Opis

Jak wyszkolić kota domowego? Nie jest to łatwe, ale możliwe. Szkolenie musi być na tyle atrakcyjne, żeby kot się zaninteresował, żeby była to dla niego forma rozrywki. Koty bowiem, w przeciwieństwie do psów, szybko się nudzą i robią coś tylko wtedy, gdy mają na to ochotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *