Jakiego kota wybrać – oto jest pytanie

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

www.zoopsycholog.com

Jakiego kota wybrać, by uszczęśliwić siebie i zwierzę?

Jeżeli chcemy wejść w bliższą relację z kotem, to warto się zastanowić jakiego kota wybrać dla siebie. Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać dotyczy tego, czy chcemy mieć kota i czy możemy go mieć.

Bajka o kocie samotniku

Z posiadaniem kota związanych jest wiele mitów. Jeden z nich to taki, że kot jest idealnym zwierzęciem dla osoby, której ciągle nie ma w domu. Uważa się, że kot sam doskonale sobie poradzi i nie potrzebuje częstego kontaktu z człowiekiem. Można by więc wnioskować, że przygarnięcie kota, to dobre rozwiązanie dla zajętych singli. Oczywiście jest to błędne mniemanie, bardzo krzywdzące dla kota i powoduje potem dużo kłopotów.

Jakiego kota wybrać? - na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć zanim przygarniemy kota.

Kot potrzebuje towarzystwa człowieka i jego bliskości. Mitem jest twierdzenie, że koty są samotnikami i doskonale sobie radzą same.

Szare, bure lub pstrokate

Nie ma kota, który lubi żyć sam. Kot syjamski niezasłużenie ma opinię wyniosłego, posągowego samotnika. Koty tej rasy potrzebują kontaktu z człowiekiem, zabawy, wyzwań. Koty z krótką sierścią potrzebują bliskiego, fizycznego kontaktu z właścicielem. Kot jak najbardziej potrzebuje towarzystwa. Natomiast jeśli chodzi o zróżnicowanie między rasami kotów, to ono nie jest takie duże jak między rasami psów, które były hodowane do specjalnych zadań. Podstawowe różnice między kocimi rasami widoczne są w temperamencie.

Pełne energii, towarzyskie

Są więc rasy kotów ekstremalnie energetyczne i są to przede wszystkim koty egzotyczne: bengalskie, abisyńskie, syjamskie, które na pewno wymagają towarzystwa i muszą mieć blisko siebie człowieka, który poświęci im czas. Do takich kotów należy również, obecnie bardzo modna rasa devon rex. Są często wybierane przez ludzi ze względu na panującą opinię, że mniej uczulają. Te koty potrzebują bardzo bliskiego kontaktu z człowiekiem, ponieważ mają krótką sierść i w związku z tym potrzebują też ciepła i dotyku. Natomiast takie rasy jak brytyjczyki czy koty perskie, które są spokojniejsze, lepiej znoszą samotność. Ważne jest to, że każdy kot wychowany, a zwłaszcza wyhodowany przez człowieka będzie potrzebował jego towarzystwa.

Kot kotu nie równy

Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić czas kotu i czy jesteśmy w stanie stworzyć mu warunki, w których on będzie szczęśliwy. Jeżeli tak jest, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiego kota wybrać? Wybór rasy właściwie nie ma dużego znaczenia, ponieważ koty mają swoje osobnicze cechy i nawet w obrębie tej samej rasy mogą być bardzo różne osobniki. Koty szczupłej budowy, z krótką sierścią, taką jaką mają koty egzotyczne są też bardziej energetyczne, potrzebują więcej urozmaicenia. Koty bengalskie, bardzo popularne ze względu na swój piękny, dziki wygląd, również nie znoszą samotności ani nawet zamknięcia. Te koty powinny mieć możliwość swobodnego wychodzenia albo przynajmniej dużą ilość stymulujących zajęć. Natomiast koty z krótszą czaszką, bardziej puchate na ogół są spokojniejsze, ale to też jest pewne uogólnienie. Przede wszystkim kot, to wyzwanie i obowiązek – o tym trzeba zawsze pamiętać. To nie jest pluszowa zabawka.

Podsumowanie
Jakiego kota wybrać - oto jest pytanie
Tytuł
Jakiego kota wybrać - oto jest pytanie
Opis

Nieprawdą jest twierdzenie, że koty nie potrzebują człowieka i że w związku z tym są idealnymi zwięrzętami dla osób zapracowanych, których nigdy nie ma w domu. Owszem, mają różne temperamenty i potrzeby, ale lubią towarzystwo opiekuna oraz kontakt z nim. O tym jakiego kota wybrać, by uszczęśliwić siebie i zwierzę, mówi zoopsycholog - Antonina Kondrasiuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *