Jaskra – co to za choroba?

lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista

Przychodnia dla zwierząt Vetika

Jaskra wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego

Choroba ta powoduje stopniowy ubytek pola widzenia i prowadzi do całkowitej ślepoty psa. Jedną z metod walki z jaskrą jest zapobieganie rozwinięciu się choroby w komórkach siatkówki, które jeszcze nie zostały zaatakowane.

W weterynarii jaskrę definiuje się jako wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli gromadzenie się nadmiernej ilości cieczy wodnistej w gałce ocznej. Natomiast w medycynie ludzkiej mówi się, że jaskra to zaburzenie funkcjonowania nerwu wzrokowego i siatkówki, które prowadzi do ślepoty. Przyczyn utrudnionego funkcjonowania nerwu wzrokowego jest kilka, najważniejsza z nich to właśnie wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zarówno u kotów, jak i u psów występuje jaskra z zamkniętym kątem przesączania, dlatego przyczyną tej choroby jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i aksonów, a w konsekwencji  – do ślepoty.

Jaskra pierwotna jest bolesna.

Jaskra powoduje u psów i kotów uszkodzenie nerwu wzrokowego, co w konsekwencji prowadzi do ślepoty.

Pierwotna i wtórna

Przyczyn wzrostu ciśnienia jest kilka. Może to być jaskra pierwotna, która pojawia się w oku. U zwierząt mamy do czynienia z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania. Ta postać choroby jest bolesna, z nagłymi objawami, i niestety dość szybko doprowadza do ślepoty. Dużo rzadziej występuje jaskra z otwartym kątem przesączania – wrodzona oraz wtórna. Istnieje szereg przyczyn jaskry, czyli tego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Na przykład pierwotne zwichnięcie soczewki (u ras terierowatych), które może doprowadzić do zwężenia kąta przesączania cieczy wodnistej, znajdującego się pomiędzy rogówką, a tęczówką.

Jaskra barwnikowa

Inna przyczyna to krwawienie śródoczne, do którego może dojść na przykład u starszego kota z nadciśnieniem tętniczym i chorobą nerek. Wówczas krew jak czop zatyka ujście i powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaskra barwnikowa z kolei, występująca u rasy cairn terrier, polega na odkładaniu się barwnika w szczelinie. Również nowotwory mogą stać się przyczyną tej choroby. Istotą jaskry jest to, że coś – nowotwór, krew czy tęczówka przesunięta do przodu na skutek zwichnięcia soczewki, doprowadza do zatkania lub zwężenia kąta przesączania, a wtórnie – do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Co to jest kąt przesączania?

Ciecz wodnista produkowana jest w strukturze, nazywanej ciałem rzęskowym. Pomiędzy tęczówką a soczewką znajduje się komora tylna – nieduża, wolna przestrzeń. Ciecz wodnista przepływa z komory tylnej do przedniej przez źrenicę, a następnie odpływa. Kąt między tęczówką a rogówką nazywany jest kątem przesączania rogówkowo-tęczówkowym.

Podsumowanie
Jaskra - co to za choroba?
Tytuł
Jaskra - co to za choroba?
Opis

Czy zwierzęta mogą chorować na jaskrę? O tym, co to za choroba i co jest jej przyczyną, mówi lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista z przychodni weterynaryjnej Vika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *