Kamica nerkowa u psów i kotów

lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii, endokrynologii

SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

Kamica nerkowa może być ciężką chorobą

Kamicę układu moczowego dzielimy na kamicę nerek i górnych odcinków dróg moczowych, oraz kamicę dolnych dróg moczowych. Najczęstszym rodzajem kamieni, które obecnie izolujemy są szczawiany. Również struwity są wciąż izolowane, natomiast znacznie rzadziej niż kiedyś – cystyny i pozostałe kamienie, które są dla nas mało istotne klinicznie, gdyż stanowią rzadkość. Jeszcze 20 lat temu, najczęściej występująca kamica nerkowa u kotów była kamicą szczawianową. Na skutek upowszechnienia się karm i dodania do nich substancji zakwaszających, dziś ten trend się odmienił i kamieniami numer jeden, są kamienie szczawianowe.

Kamica nerkowa to niebezpieczna choroba

Kamica nerkowa najczęściej dotyka sznaucery, yorki, teriery i koty różnych ras. Choroba może powodować uszkodzenie nerek. Najlepszą metodą diagnostyczną jest rentgen.

Nieodpowiednia dieta

Nie da się niestety do końca ustalić przyczyn takiego stanu. Wiele osób wini za to powszechne stosowanie diet zakwaszających mocz, ale na pewno nie jest to jedyna przyczyna, ponieważ samo zakwaszanie dietą aż w takim stopniu nie wpływa na pojawienie się choroby. Wydaje mi się też, że mamy lepsze możliwości diagnostyczne i jesteśmy trochę bardziej uczuleni na szczawiany. Tam jest trochę więcej czynników takich, które predysponują. Oczywiście jeżeli kot już ma predyspozycje do choroby, na skutek tego, że ma np. hiperkalcemię, i będzie na diecie zakwaszającej, może to przyspieszyć rozwój kamicy szczawianowej. Kamica nerkowa szczawianowa jest o tyle kamicą ciężką, że powoduje uszkodzenia nerek. Te kamienie wytrącają się w nerkach i mogą przewlekle uszkadzać nerki śródmiąższowo albo, gdy postanawiają opuścić nerkę, powodują niedrożność moczowodów, a to jest stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Niedrożność nerek

Często trafiają do nas koty z powodu bezmoczu na skutek kamicy szczawianowej, dlatego że znacznie wcześniej doszło do niedrożności jednej nerki. Koty nie skarżą się na to za bardzo. Może miewają gorsze dni, ale nie ma specjalnych objawów klinicznych. Po pewnym czasie dochodzi do niedrożności drugiej nerki i wtedy mamy stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jeżeli szczawiany zejdą do pęcherza moczowego dają nam objawy zapalenia dolnych dróg moczowych. Mogą też schodzić od cewki moczowej, powodować jej niedrożność, czasem niecałkowitą – np. zwierzak próbuje oddać mocz i “kropelkuje”. Są rasy predysponowane do kamicy szczawianowej. Należą do nich sznaucery, głównie miniaturowe, yorki i teriery. Często na kamicę szczawianową zapadają koty, i to różnych ras.

Diagnozowanie

Mamy też kamicę cystynową. W tym przypadku kamienie, które wytrącają się w nerkach, powstają na skutek zaburzeń metabolicznych u zwierząt. Dobrym narzędziem do rozpoznawania kamicy jest zdjęcie rentgenowskie. Na USG możemy czasem coś przegapić, kamienie mogą się schować w śluzówce. Zwierzę może nam się tak ułożyć, że akurat ich nie widzimy, albo kamień może się schować w początkowy odcinek cewki moczowej i wtedy nie uchwycimy tego na USG. Natomiast na rentgenie to pięknie widać. Wyjątkiem są właśnie kamienie cystynowe, które mają taką echogeniczność, że słabo cieniują na zdjęciu rentgenowskim. Oczywiście na dobrym aparacie wyjdą, ale na słabym można taki kamyczek przeoczyć. Zwykle jest ich kilkanaście, ale w początkowym stadium można tego nie zauważyć.

Zobacz też:

Choroby układu moczowego

Jak często wyprowadzać psa

Nietrzymanie moczu u zwierząt

 

Podsumowanie
Kamica nerkowa u psów i kotów
Tytuł
Kamica nerkowa u psów i kotów
Opis

Kamicę układu moczowego można podzielić na kamicę nerkową i górnych dróg moczowych oraz kamicę dolnych dróg moczowych. Najczęściej diagnozowana jest kamica szczawianowa, która może doprowadzić do uszkodzenia nerek. Szczególnie predysponowane do tej choroby są sznaucery, yorki, teriery i koty różnych ras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *