Kaszel kenelowy – zakaźna choroba psów

lek. wet. Franek Paśko – Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Kaszel kenelowy to zakaźna i zaraźliwa choroba atakująca psy w każdym wieku

Kaszel kenelowy pojawia się najczęściej zimą, jesienią i wiosną.

Kaszel kenelowy jest to infekcja mieszana wywołana przez wirus parainfluenzy, adenowirus typ II i przez bakterię bordetellę bronchisepticę.

Co to jest Bordetella bronchiseptica? Rozpoznanie ■ Bordetella bronchiseptica (Bb) jest Gram-ujemną bakterią, która kolonizuje drogi oddechowe ssaków. ■ Jest ona ważnym zarazkiem u kotów domowych, szczególnie w warunkach dużego zagęszczenia (schroniska lub gospodarstwa domowe z licznymi kotami). ■ Bb może rzadko zakażać człowieka (zoonoza). ■ Bakteria jest wrażliwa na rutynowo stosowane środki dezynfekcyjne.

Bordetella bronchiseptica  jest gram-ujemną bakterią, która kolonizuje drogi oddechowe ssaków. Bakteria jest  wrażliwa na pH oraz temperatury. Bordetella, która u psów może wywołać kaszel kenelowy u kotów powoduje choroby układu oddechowego. Podatne na nią są koty żyjące w schroniskach lub w dużej grupie innych kotów. Bordetella bronchiseptica jest przenoszona przez kontakt z wydzielinami z jamy ustnej i nosa kotów. Zwykle choroba przechodzi bezobjawowo, czasem jednak – szczególnie u kotów zestresowanych, osłabionych – może się rozwinąć infekcja.

 

Jest to choroba dotycząca górnych dróg oddechowych, powodująca objawy, takie jak uporczywy, męczący kaszel. Nieleczona może wywołać zapalenie oskrzeli , a nawet zapalenie płuc. Jest to bardzo nieprzyjemna, długo lecząca się choroba.

Ryzyko zarażenia

Swoją nazwę kaszel kenelowy zawdzięcza środowiskom, w których najczęściej występuje: kenel czyli zgromadzenie, skupisko psów. Miejsca, w których pies najłatwiej zarazi się kaszlem kenelowym, to schroniska, hotele dla psów, jak również wystawy. Zarazić mogą się także psy, mieszkające w bardzo dobrych warunkach, mające wybieg na dwór – do zarażenia dochodzi przy kontakcie, nawet przez ogrodzenie z jakimkolwiek innym, chorym psem może dojść do zarażenia.

Kaszel kenelowy nie dotyczy kotów i nie jest on dla nich zagrożeniem. Jest to typowa psia choroba.

Objawy kaszlu kenelowego

Głównym objawem choroby jest gorączka, chrząkanie i suchy kaszel aż do wymiotów, czasem zapalenie migdałków i oskrzeli, z nosa wypływa wodnista lub ropna wydzielina.  Zwierzę jest na ogół osowiałe i apatyczne, bywa, że pies ma biegunkę. Obserwuje się także powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie spojówek i mrużenie oczu.

Leczenie infekcji

Zazwyczaj zaleca się podawanie antybiotyków i witaminy A i C oraz leków podnoszących odporność organizmu. Można również podawać leki przeciwkaszlowe i przeciwwymiotne. Jeśli choroba ma postać ostrą, z wysoką gorączką lekarz podaje  kroplówkę. Zwierzę powinno być ulokowane w ciepłym i spokojnym miejscu, a podawana do picia woda musi mieć temperaturę pokojową. Jeśli mamy więcej niż jednego psa, to chory osobnik musi zostać odseparowany od pozostałych. 

Profilaktyka kaszlu kenelowego, to odpowiednie szczepienia ochronne. 

Zobacz też:

Nużyca u psa i kota

Uszy – prawidłowa pielęgnacja 

Babeszjoza psów

One thought on “Kaszel kenelowy – zakaźna choroba psów

  1. Mój pies cierpiał na tę chorobę ostatniej jesieni i dobrze, że dość szybko zwróciłam uwagę no i pan doktor Nowakowski jest najlepszym doktorem od zwierzaków (wkłada w to całe serce i za to szanuję tę przychodnię – http://weterynaria.slask.pl/ ) bo mogłoby być jeszcze gorzej :/ Tak więc trzeba byc czujnym i reagować na najmniejsze odchylenia od normy bo zwierze nam nie powie, że źle się czuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *