lek.wet. Zofia Maksimowicz
Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni
Kleszcz jest nosicielem wielu chorób
Powszechnie występującymi w Polsce chorobami odkleszczowymi u psów są: babeszjoza, borelioza i anaplazmoza, a u kotów – mykoplazmoza. Do zarażenia dochodzi po kontakcie zwierzęcia z czynnikiem zakaźnym. Czynniki chorobotwórcze ze śliną wprowadza do organizmu zwierzęcia kleszcz. Najczęściej odnotowuje się przypadki babeszjozy u psów, zwłaszcza w regionach Mazowsza, Warmii i Mazur i Podlasia.

Kleszcz to wyspecjalizowany pasożyt, który doskonale adaptuje się do swojego otoczenia. Żywi się krwią człowieka lub zwierzęcia. Kleszcze przenoszą choroby, które są groźne dla psów i kotów, a których objawy są często niezauważane lub bagatelizowane. Między innymi dlatego warto stosować specjalne preparaty odstraszające kleszcze, a po każdym spacerze dokładnie sprawdzać, czy zwierzak nie przyniósł na sobie jakiegoś kleszcza.
Babeszjoza i borelioza
Babeszjoza jest chorobą odkleszczową pasożytniczą, której okres inkubacji wynosi od 1 do 3 tygodni, ale pierwsze objawy mogą wystąpić już po 2 dniach od ugryzienia kleszcza. Wymaga to już natychmiastowego kontaktu z lekarzem weterynarii. Diagnoza stawiana jest na podstawie badań krwi, a leczenie wprowadza się od razu po postawieniu rozpoznania. Dla rokowania kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i wprowadzenie leczenia. W Polsce są zarejestrowane skuteczne leki przeciwko pasożytom. Ich podanie powinno poprawić stan zdrowia pacjenta w ciągu 48 godzin od wdrożenia leczenia. Może zdarzyć się tak, że jeden kleszcz będzie miał w sobie te trzy drobnoustroje i będzie nosicielem trzech rodzajów chorób. Każda z nich ma inne postępowanie lecznicze. W Polsce są też dostępne zarejestrowane preparaty w postaci kropli, obroży i tabletek, których działanie polega na odstraszaniu kleszczy lub zatruwaniu ich, jeżeli się wkłują.
Objawy chorób, które przenosi kleszcz
Do pierwszych typowych niepokojących objawów babeszjozy zaliczamy podwyższoną temperaturę, apatię, czyli niechęć do ruchu i zabawy, wymioty. Może też pojawić się rdzawy mocz. To są takie pierwsze zwiastunowe objawy, które powinny już skłonić nas do tego, żeby pójść z psem do lekarza.
W przypadku boreliozy okres inkubacji trwa dłużej niż przy babeszjozie – nawet kilka miesięcy. Objawy mogą się pojawić dopiero po 2-5 miesiącach od ukąszenia. Są to apatia, gorączka. Może również wystąpić kulawizna lub obrzęk stawów, gdyż choroba atakuje właśnie stawy.
Anaplazmoza
Anaplazmozę wywołują bakterie z rodzaju Anaplasma, również roznoszone przez kleszcze. Choroba może przybierać formę zakażenia białych krwinek (anaplazmoza granolucytarna) albo zakażenia płytek krwi (cykliczna trombocytopenia). Jej objawy są zbliżone do objawów boreliozy. Pies jest osowiały, nie ma apetytu, pojawia się gorączka, kulawizna, obrzęk stawów.
W przypadku zakażenia płytek krwi, mogą pojawić się też wybroczyny i krwawienie z nosa, które zazwyczaj w ciągu kilku dni ustępują. Dlatego można je przeoczyć, co jest niebezpieczne, ponieważ nieleczona choroba mimo braku objawów, może doprowadzić do zniszczenia szpiku kostnego. Anaplazmozę leczy się antybiotykoterapią. Czasami podaje się także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W skrajnych przypadkach konieczna jest transfuzja krwi. Jeśli dojdzie do zmian w szpiku pies musi przyjmować leki do końca życia.
Mykoplazmoza u kotów