Kleszcze – groźne i podstępne. Jak ochronić przed nimi zwierzę?

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii,

Lecznica Weterynaryjna Teodor 

Kleszcze choć małe i niepozorne mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. 

Ponieważ klimat się ocieplił i zima z prawdziwego zdarzenia przeszła do legendy zwierzęta domowe należy zabezpieczyć przed kleszczami na większą część roku. Kleszcze to pajęczaki, które atakują zwierzęta i ludzi od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Od marca do listopada

kleszc łakowy

Kleszcze zamieszkują obrzeża lasów, polany, łąki i bagna. Szczególnie ulubiły sobie wysokie trawy i krzewy. Świetnie się czują w  zagajnikach grabowych i bukowych, lasach dębowych, grabowych, jodłowych. Chętnie zamieszkują w w grubym poszyciu wśród czarnego bzu i paproci, jeżyny i leszczyny. Zimują w wilgotnej ściółce. Larwy giną dopiero w temperaturze – 8 stopni. 

Powinniśmy zabezpieczać psy i koty od połowy marca do połowy listopada. Należy jednak pamiętać, że także w okresach zimowych, kiedy temperatura wzrośnie powyżej 7-10 stopni Celsjusza powinno się pamiętać o zabezpieczeniu.

Czym chronić zwierzę?

Spot on

Na rynku istnieje wiele preparatów, które mają chronić przed ukąszeniem kleszcza. Są to preparaty w postaci pipetek typu spot on, w których jest płyn do umieszczenia na skórze psa, ten preparat działa w warstwie powierzchniowej. Należy pamiętać, że preparaty mają określoną długość swojego działania – są to zazwyczaj 3-4 tygodnie, więc stosujmy je systematycznie.

Obroże 

Można założyć psu obrożę, która pod wpływem kontaktu ze skórą uwalnia substancje, które mają odstraszać kleszcze. W momencie kiedy  kleszcz ukąsi psa obroża ma za zadanie zabić kleszcza zanim zdąży zarazić psa jakąś chorobą odkleszczową; takie obroże działają zwykle 6-7 miesięcy. Na rynku dostępnych jest dużo obroży, które są wodoodporne.

Jeżeli pies często korzysta w okresie letnim z kąpieli wodnej to znacznie to osłabi działanie preparatów typu spot on. Obroże są wodoodporne, jednak częste kąpiele mogą również wpłynąć na ich działanie.

Tabletki 

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się tabletki przeciw kleszczowe; budzą one sporo kontrowersji.Wielu opiekunów jest zaniepokojonych tym, że taka tabletka może w toksyczny sposób wpłynąć na psa. W naszej lecznicy tabletki stosujemy od 2 lat i według lekarzy pracujących u nas są one najskuteczniejszą ochroną przeciw kleszczom i chorobom przez nie przenoszonych. W naszej lecznicy nie zdarzyło się jeszcze żeby pies, który jest chroniony tabletką zachorował na chorobę odkleszczową.  Tabletki stosujemy co 3 miesiące. Intensywność jej działania jest taka sama pierwszego dnia po zażyciu jak i ostatniego. Substancja, która jest w niej zawarta jest oczywiście toksyczna dla kleszcza, a ponieważ jest niemetabolizowana przez psa i wydalana w niezmienionej postaci wraz z kałem, to jemu samemu nie szkodzi. Zaletą tabletki jest to, że substancja, która jest zawarta we krwi zwierzęcia  zabija żerującego na psie kleszcza w przeciągu 12 godzin, czyli zanim kleszcz zdoła zarazić psa  chorobą odkleszczową.

Kiedy zwierzęciu grozi niebezpieczeństwo?

Udowodnione jest, że ryzyko zachorowanie na choroby odkleszczowe jak np. borelioza czy babeszjoza jest bardzo ściśle związane z długością żerowania kleszcza. Zazwyczaj kleszcz musi żerować od 48 do 72 godzin żeby zdążyć zarazić zwierzę, a więc wczesne usunięcie kleszcza jest bardzo istotne. Stosowanie preparatów również, bo wielu kleszczy nigdy byśmy nie znaleźli.

Uwaga kociarze!

Preparaty przeciw kleszczom dla psów są przeznaczone tylko i wyłącznie dla tego gatunku. Nie można podawać kotom preparatów przeznaczonych dla psów, gdyż bardzo często zawierają one jest permetrynę, która jest bardzo toksyczna dla kotów. Jeśli chcemy chronić koty, to powinniśmy stosować preparaty przeznaczone wyłącznie dla ich gatunku, z jedną substancją czynną jaką jest fipronil – dla nich bezpieczny.

 

One thought on “Kleszcze – groźne i podstępne. Jak ochronić przed nimi zwierzę?

  1. Pingback: Pies w podróży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *