Kliker – do czego służy?

Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów

 www.grzecznypies.com

Kliker pozwala błyskawicznie zareagować na zachowanie psa

Szkolenie klikerowe może być bardzo efektywne, pod warunkiem, że właściciel zrozumie, co jest jego istotą, a pies – że sygnał dźwiękowy bezpośrednio łączy się z nagrodą.

Z technicznego punktu widzenia kliker to małe, najczęściej plastikowe pudełeczko z blaszką w środku, które po naciśnięciu wydaje charakterystyczny dźwięk. Jest to urządzenie niezwykle przydatne podczas szkolenia psa, ponieważ dokładnie pokazuje mu moment wykonywania tej czynności, której od niego oczekujemy. Człowiek jest z natury istotą dosyć wolną i kiedy pies wykona zadanie, nie zawsze jesteśmy w stanie nagrodzić go odpowiednio szybko. Kliker natomiast jest szybki, zawsze mamy go przy sobie i daje nam możliwość błyskawicznej reakcji. Dodatkowo, dźwięk, który wydaje jest specyficzny i niespotykany nigdzie indziej. Zawsze brzmi tak samo, a jego głośność często można regulować.

Kliker to bardzo przydatne urządzenie

Kliker daje właścicielowi możliwość natychmiastowej reakcji na zachowanie psa i nagrodzenie go w odpowiednim momencie.

Klik i smaczek

Kiedy uczymy psa np. komendy „siad!”, najpierw nakierowujemy go na odpowiednią pozycję smaczkiem, a kiedy przyjmie odpowiednią pozycję – klikamy i dajemy mu smaczek. Dźwięk jest dla psa wskazówką, że zrobił coś dobrze i i motywuje go do tego, by ponownie wykonać zadanie. Z czasem pies uczy się znaczenia kliknięcia i możemy mu w ten sposób wskazywać nasze oczekiwania. Smaczek jest nagrodą za prawidłowe wykonanie polecenia, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dać go psu dokładnie w momencie, kiedy pies robi to, czego od niego oczekujemy. Natomiast kliknięcie daje nam możliwość natychmiastowej reakcji i dodatkowo wywołuje u psa skupienie. Pies zatrzymuje się w pozycji w której był, co daje nam dodatkowy czas na wyciągnięcie nagrody.

Kliker to małe, najczęściej plastikowe pudełeczko z blaszką w środku, które po naciśnięciu wydaje charakterystyczny dźwięk.

 Bez kliknięcia ani rusz

W metodzie klikerowej niezmiernie ważne jest to, że po jakimś czasie trzeba z klikera przestać korzystać. Nie musimy klikać za każdym razem, kiedy każemy psu w różnych pomieszczeniach czy w różnych miejscach wykonać komendę “siad!” Mimo że kliker jest bardzo pomocny podczas szkolenia, to z czasem powinien być stosowany coraz rzadziej, aby pies nie wpoił sobie, że bez kliknięcia nie musi wykonywać polecenia i nie dostanie nagrody. Jest to dodatkowy element, o którym powinni pamiętać właściciele używający klikera.

Podsumowanie
Kliker - do czego służy?
Tytuł
Kliker - do czego służy?
Opis

Co to jest kliker? Do czego służy? Czy jest skuteczny? Jak go wykorzystywać podczas szkolenia psa? Na te pytania odpowiada Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *