Koci ogon – mowa ciała kota

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog 

www.zoopsycholog.com

Koci ogon to cenne źródło informacji

Ogon jest niezwykle ważnym elementem kociej mowy ciała. Zwierzaki te bardzo dużo wyrażają poprzez jego ruchy.

Jeżeli kot podchodzi do nas z wysoko uniesionym i zakrzywionym na końcu ogonem, to mamy do czynienia z gestem przyjaźni – w ten sposób kocięta witają się ze swoją matką. Koty traktują człowieka jak taką wielką matkę, ponieważ relację dziecko-matka znają najlepiej. Kotu, który siedzi, ma przypłaszczone uszy, rozszerzone źrenice i bardzo mocno rusza ogonem na boki, raczej należy zejść z drogi. Ogólnie mówiąc, kiedy koci ogon się porusza, oznacza to, że coś kotu w duszy gra, że kłębią się w nim jakieś emocje. Te emocje mogą być przyjemne lub nieprzyjemne. Może to być również oznaką dużego skupienia. Wszystko zależy od tego, który kawałek ogona się rusza.

Koci ogon może wyrażać różne emocje.

Ogon to wskaźnik kociego nastroju. Może sygnalizować rozdrażnienie, wątpliwość, szczęście, niezadowolenie.

Wyginam śmiało ciało

W kociej mowie jest bardzo dużo sygnałów. Różnie poruszają się uszy, wąsy; źrenice mogą mieć różną wielkość. Kot potrafi również tak nastroszyć sierść, że wydaje się dwa razy większy niż jest w istocie, ale potrafi się też skulić i sprawiać wrażenie dużo mniejszego.

Kocia mowa najczęściej wyraża podstawowe emocje takie jak: radość, strach czy złość, i mogą być one przejawiane zarówno w stosunku do człowieka, jak i do innego zwierzęcia. Najbardziej znaną komunikacją werbalną jest kocie mruczenie. Koty najczęściej mruczą wtedy, kiedy są zadowolone. Jednak mogą też mruczeć w sytuacjach trudnych np. gdy je coś boli, nawet umierające koty mogą mruczeć. Wiąże się to zapewne z tym, że mruczenie również dla samego kota jest przyjemne i uspokajające. Wszystkie koty mruczą – niektóre głośno, a niektóre tak delikatnie, że trzeba się dobrze wsłuchać.

Jak rozmawiać trzeba z kotem?

Człowiek, który z kotem żyje i go obserwuje, po pewnym czasie jest w stanie z nim “rozmawiać”. Moje koty mają już po kilkanaście lat, znamy się bardzo długo, i po wydawanych przez nie dźwiękach jestem w stanie rozpoznać czego chcą: czy proszą o jedzenie, czy domagają się pieszczot, czy może coś mi opowiadają albo ogłaszają, że właśnie były w kuwecie i należy tam zrobić porządek. Myślę, że każdy właściciel, który dłużej żyje ze swoim kotem ma podobne doświadczenia. Kontakt z kotem może być bardzo żywy, wymaga jedynie nauczenia się pewnych kocich zachowań i uwagi. A jak już się to stanie, to można mieć z kotem bardzo fajne porozumienie.

Podsumowanie
Koci ogon - mowa ciała kota
Tytuł
Koci ogon - mowa ciała kota
Opis

Jak dogadać się z kotem? Najlepiej poznać jego język. Antonina Kondrasiuk - zoopsycholog, mówi o mowie ciała kota, o tym, co kot komunikuje za pomocą ogona i o tym, co może oznaczać kocie mruczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *