Koci świat – jak go zbudować

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

 www.zoospycholog.com

Kot ma swoje konkretne potrzeby, które właściciel musi spełnić jeśli zwierzę ma być z nim szczęśliwe

Wbrew powszechnemu przekonaniu kot nie jest istotą samowystarczalną i samoobsługową; nie jest także urodzonym samotnikiem.

Poza wspólną zabawą, pieszczotami i innymi rytuałami z człowiekiem, kotu do szczęścia potrzebne jest spełnienie jego kocich potrzeb.

Trójwymiarowa przestrzeń dla kota

Podstawową kocią potrzebą jest potrzeba trójwymiarowej przestrzeni. Kot nie może się poruszać tylko w dwóch wymiarach; musi mieć możliwość wskakiwania gdzieś wyżej i obserwacji swojego terytorium, którym jest nasze mieszkanie.

Kot lubi oglądać świat z góry i trzeba mu to umożłiwić. W kociej grupie wysokośc wiąże się z miejscem w hierarchii - czyli wysokość jest wdrukowana w kocią psychikę i nie wolno mu jej odbierać. Teraz wiadomo, dlaczego na widok kota myślimy "jego wysokość"!

Kot lubi oglądać świat z góry i trzeba mu to umożliwić. W kociej grupie wysokość wiąże się z miejscem w hierarchii – czyli wysokość jest wdrukowana w kocią psychikę i nie wolno mu jej odbierać. Teraz wiadomo, dlaczego na widok kota myślimy “jego wysokość”!

W momencie kiedy mamy kilka kotów w domu, to tak zorganizowana przestrzeń jest potrzebna jeszcze bardziej. Po pierwsze ten trzeci wymiar powiększa powierzchnię, którą kot może wykorzystywać, a po drugie koty w ten sposób też sobie pewne rzeczy pokazują: raz jeden jest wyżej, raz drugi i to jest dla nich bardzo istotne. To jest im potrzebne ze względu na mentalność. Musimy więc zadbać o to, aby w mieszkaniu znalazły się takie miejsca, w których kot będzie mógł tę potrzebę realizować.

To nie muszą być kocie drzewka czy konstrukcje specjalnie dla kotów przeznaczone, natomiast meble, półki, regały, którymi podzielimy się z kotem w taki sposób by on też mógł z nich skorzystać są kotu bardzo potrzebne.

kocie okno

Wbrew powszechnemu poglądowi kotu nie jest wszystko jedno. Bardzo lubi obserwować rzeczywistość, a idealną dla niego sytuacją jest, gdy może w niej uczestniczyć. Dlatego zanim przygarniemy kota warto się zorientować, które okno możemy mu dedykować. Niech ma tam swoje posłanie, do którego dostępu nie utrudniają doniczki, konewki i pamiątki z podróży

Jest to istotne zwłaszcza w obecnych czasach, gdy zniknęły meblościanki i koty nie mają możliwości gdziekolwiek się wspinać. Często spotykam się z domami urządzonymi w stylu japońskim, gdzie w zasadzie jest tylko materac na podłodze i jakieś niskie mebelki i kot w takim wnętrzu nie bardzo może się zrealizować. A przecież naprawdę istnieje możliwość dopasowania instalacji wykorzystujących ściany i wysokość mieszkania do każdego typu wnętrza: to może być kilka półek, które pozwolą kotu wspinać się gdzieś wyżej.

Kot w oknie

Następna kocia potrzeba dotyczy kontaktu ze światem zewnętrznym.

Kot musi mieć do dyspozycji okno, a najlepiej balkon jeżeli jest, który powinien być zabezpieczony siatką. Nie wierzmy w to, że kot spada zawsze na cztery łapy. Prędzej czy później może się zdarzyć, że spadnie, a wtedy może się to skończyć śmiercią kota, kalectwem albo ucieczką.

Koty wychodzące 

Jeżeli mieszkamy w domu z ogródkiem, to na ogół kot jest wychodzący.

Koty wychodząceJeżeli mieszkamy w bloku, tak jak ja tutaj w centrum Warszawy, to koty nie są wychodzące, bo byłoby to raczej jednorazowe wyjście bez powrotu.

Czasami kot wychodzi na smyczy na spacer co może być dla niego atrakcją. Jeśli kot jest pod naszą opieką, to my decydujemy kiedy ma wyjść. Jakby się kotów zapytać, to pewnie 99% z nich chciałoby wychodzić, może nieznaczny procent kotów lękliwych albo takich, które już wiele przeszły w swoim życiu nie chce wychodzić z domu, bo nie czułyby się bezpieczne. Ogólnie praktycznie każdy kot chciałby wychodzić, nawet jeśli o tym nie wie. Z wychodzeniem kotów wiąże się wiele niebezpieczeństw, więc nie jest to taka prosta sprawa. Jeśli ludzie mają dom z ogrodem, to koty wychodzą i ich życie wygląda wtedy inaczej, bardziej naturalnie, choć jest niebezpiecznie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *