Czy kot przywiązuje się do człowieka?

Antonina Kondrasiuk – zoospycholog, behawiorysta kotów

www.zoopsycholog.com

Czy kot przywiązuje się do człowieka? 

Kot, choć został dawno udomowiony, zachował w sobie pierwotne instynkty, które każą mu traktować człowieka jako drapieżnika.

Są koty, które wychowały się w pełnej dzikości i nigdy człowieka nie poznały. Być może widziały go jedynie z daleka, ewentualnie były przez niego dokarmiane. Takie koty mogą sobie bardzo dobrze poradzić bez człowieka, którego raczej się boją i go unikają. Traktują one człowieka jak dużego drapieżnika, który może im zagrozić. Zatem czy kot przywiązuje się do człowieka?

Koty, które urodziły się i wychowały w bliskości z człowiekiem tworzą z nim bardzo bliskie związki. Czasami takie związki są aż za bliskie – dotyczy to kotów żyjących w czterech ścianach. Takie relacje są niesłychanie bliskie, porównywalne do tych, które tworzą ludzie z psami. Koty oczywiście inaczej wyrażają swoje przywiązanie, ponieważ są zupełnie innymi zwierzętami.

Czy kot przywiązuje się do człowieka? Tak, oczywiście.

Archeolodzy twierdzą, że kot został udomowiony ok. 8000 lat temu, prawdopodobnie w Egipcie. Wcześniej drobne koty żyły w pobliżu ludzi, żywiąc się odpadkami i grzejąc się przy ciepłych ścianach. Kot zachował wystarczająco dużo cech dzikich przodków, aby z powodzeniem poradzić sobie bez pomocy człowieka – rozmnażać się i odtworzyć populację dzikich kotów. Zatem, czy kot przywiązuje się do człowieka? Tak, potrafi nawiązać nim bardzo bliską relację.

Kot potrafi kochać

Koty  bardzo się przywiązują do ludzi. Często też wybierają sobie osobę, z którą są specjalnie związane – to jest zależne od charakteru kota.

Są takie, które lgną do wszystkich, chętnie podchodzą i dają się głaskać, a są też takie, które utrzymują bliską relację tylko z jedną bądź dwiema osobami.

Natomiast to, że koty tworzą związki z ludźmi jest oczywiste, szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy koty stały się pełnoprawnymi domownikami. Żyją z człowiekiem od rana do wieczora, a nawet zdarza się, że cały ich świat kręci się wokół człowieka i domu, w którym mieszkają.

Przodkami większości kotów domowych są koty egipskie i nubijskie, a także prawdopodobnie żbiki. Kot nubijski do dziś żyje dziko w Afryce i łatwo krzyżuje się z innymi gatunkami i rasami.

Jak dogodzić kotu?

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co kotu odpowiada, to zawsze trzeba się zastanowić, jak kot to załatwia w naturze. Czy to chodzi o kuwetę, sposób polowania, który można u kota podpatrywać, a potem imitować podczas zabawy z nim. Warto poobserwować, jak się zachowują w przestrzeni. Pamiętajmy, że koty lubią trójwymiarowość. Wskakują gdzieś wyżej i stamtąd obserwują to, co się dookoła dzieje. Nawet ktoś, kto pierwszy raz bierze kota do domu, na ogół gdzieś już koty obserwował i widział jak się zachowują. Kot, którego mamy w domu, nawet jeżeli jest bardzo rasowy, to zawsze ma w sobie kota pierwotnego. Podstawowe potrzeby  się nie zmieniły, ponieważ ewolucja kotów nie przebiega w tak szybkim tempie, żeby to się miało zmienić.

 

 

 

Podsumowanie
Czy kot przywiązuje się do człowieka?
Tytuł
Czy kot przywiązuje się do człowieka?
Opis

Natura kota zawsze pozostanie trochę dzika. Ale koty potrafią kochać człowieka. O tym, czy kot przywiązuje się do ludzi mówi Antonina Kondrasiuk - zoospycholog, behawiorysta kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *