Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt są ważnym elementem w profilaktyce dysplazji

Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt oraz młodych psów pozwalają wcześnie wychwycić chorobę, wdrożyć leczenie i dzięki temu zminimalizować dolegliwości u starszego psa. Jest wiele schorzeń występujących u szczeniąt i  czasami diagnoza postawiona u młodego psa pozwala łatwiej tę chorobę wyeliminować. Takie kontrolne badania ortopedyczne są szczególnie ważne u szczeniąt ras dużych, które bardzo szybko rosną. Dochodzi u nich bowiem do dużych obciążeń kości, jest mnóstwo zmian, które powodują kulawizny czy niechęć do ruchu.

Kontrolne badania ortopedyczne młodych psów mogą pomóc wcześnie wychwycić choroby kości i stawów, np. dysplazję.

Kontrolne badania ortopedyczne młodych psów mogą pomóc wcześnie wychwycić choroby kości i stawów, np. dysplazję. Ważnym elementem diagnostyki są badania krwi.

Wczesna diagnoza jest bardzo ważna

Do chorób, które można wcześnie zdiagnozować, zapobiegać ich rozwojowi oraz eliminować późniejsze objawy, należą wszelkiego typu dysplazje, zarówno łokci, jak i bioder, a także nawykowe zwichnięcia rzepki, które zdarzają się także u szczeniąt ras małych, zwłaszcza u yorków  (praktycznie 70% psów ma z tym problem) oraz typowe choroby wieku młodzieńczego, czyli osteochondroza (choroba chrząstek stawowych), enostoza czyli panosteitis (młodzieńcze zapalenie kości). Moim zdaniem pies o docelowej wadze powyżej 20. kilogramów, powinien przejść w wieku 6-7 miesięcy przesiewowe badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Drugie, ostateczne badanie, które pozwala postawić pełną diagnozę należy zrobić kiedy pies skończy półtora roku.

Badania krwi są jednym z elementów diagnostyki

Jeśli u młodego psa pojawią się jakiekolwiek niedobory ruchowe, czyli: kulawizna, niechęć do ruchu, problemy ze wstawaniem, zawsze trzeba się zwrócić do lekarza. Szczenię powinno być żywiołowe i dużo się ruszać. Tak więc każdy problem z poruszaniem się jest podejrzany. U szczeniąt, szczególnie ras dużych, występują dysproporcje między wzrostem mięśni, a wzrostem kości. Czasami kości są tak obciążone, że nie nadążają rosnąć, dlatego wczesna diagnoza i szybka pomoc zwierzęciu są bardzo ważne. Istotne są też badania krwi, ponieważ u psów, które szybko rosną często dochodzi do zaburzeń stężenia wapnia i fosforu. Eliminacja tych zaburzeń sprawia, że kości nie bolą, są odpowiednio uwapnione i dobrze rosną.

Różne metody leczenia dysplazji pomagają eliminować niedobory ruchowe

Kiedy lekarz zdiagnozuje dysplazję ma do dyspozycji wiele technik, zarówno operacyjnych, jak i nieoperacyjnych,  które pozwalają pomóc takiemu zwierzęciu. Dysplazji nie da się wyleczyć, gdyż jest to choroba wrodzona, ale można złagodzić jej objawy. Jeżeli wcześnie rozpocznie się leczenie, to później powikłania są mniejsze. Odpowiednie postępowanie z psem, a także odpowiedni rodzaj ruchu zalecony przez lekarza, pomagają w późniejszym okresie życia zwierzaka eliminować niedobory ruchowe oraz ból.

Zobacz też:

Zwyrodnienie stawu łokciowego

Niedobór ruchu u psów i kotów

Rozwój psa – kalendarium

 

 

Podsumowanie
Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt
Tytuł
Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt
Opis

Kontrolne badania ortopedyczne szczeniąt, szczególnie dużych ras, pomagają wcześnie wychwycić choroby stawów np. dysplazję. Dzięki wczesnej diagnozie i szybkiemu wdrożeniu leczenia, w późniejszym okresie życia zwierzę mniej cierpi i lepiej się porusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *