Koronawirus i zwierzęta domowe

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Koronawirus nie przenosi się z psa na człowieka drogą kropelkową

Ani pies ani kot, ani żadne inne zwierzę towarzyszące czy gospodarskie nie jest w stanie zarazić nas tym wirusem.

Zwierzęta domowe nie mogą zarazić czlowieka koronawirusem. Natomiast, jeśli potraktujemy zwierzę, mówiąc nieelegancko, jak przedmiot albo jak powierzchnię –  np. jak książkę, telefon, czy poręcz w autobusie, to tak. Wtedy teoretycznie istnieje taka możliwość. Jeśli chora osoba nakaszle na sierść psa czy kota, albo pogłaszcze naszego pupila, to takie zwierzę teoretycznie jest w stanie przenieść na nas koronawirus. Ale jedynie wtedy, kiedy po zabawie z psem lub kotem zapomnimy o podstawowych zasadach higieny i nie umyjemy rąk. Tylko i wyłącznie w takiej sytuacji zwierzę domowe teoretycznie mogłoby być dla nas zagrożeniem i przenieść wirusa na człowieka. Inaczej nas nie zarazi. Nawet jeśliby pies albo kot nakaszlałby czy nakichał na nas, to nie zarazimy się koronawirusem. Dlatego uspokajam: kontakt z naszymi psami jest jak najbardziej dozwolony. Pamiętajmy jednak, że zawsze po zabawie z psem należy umyć ręce. Nie ważne czy mamy sytuację newralgiczną, epidemiologiczną jak w tej chwili, czy też normalną. Powinniśmy o tym pamiętać, wyrobić sobie taki nawyk.

Koronawirus może bytować na sierści psa lub kota

Koronawirus nie przenosi się ze zwierząt domowych na człowieka drogą kropelkową. Nie ma żadnych przeciwwskazań do kontaktów z naszymi psami czy kotami. Trzeba natomiast pamiętać, by po zabawie z pupilem zawsze umyć ręce. Wirus bowiem może znaleźć się na sierści zwierzaka.

Koronawirus: czy dezynfekować zwierzaki?

Natomiast przestrzegam przed głaskaniem, przytulaniem obcych, nieznanych nam zwierząt. Na przykład wałęsających się psów, kotów. Jeśli chcielibyśmy im pomóc to starajmy się, w miarę możliwości, założyć rękawiczki, a po kontakcie z takim zwierzęciem bezwzględnie musimy umyć ręce.

Popularne środki dezynfekcji skóry czy też różnych powierzchni, które stosujemy obecnie kilka razy dziennie, dla nas są nieszkodliwe i jak najbardziej wskazane. Natomiast przestrzegam przed psikaniem czy polewaniem zwierząt tego typu preparatami. Są to środki głównie na bazie alkoholi i to nie jest bezpieczne dla zdrowia zwierzaka. Polewając psa czy kota takim środkiem możemy mu zaszkodzić. Alkohol może dostać się do oczu, do uszu, działać drażniąco. Zatem to my, ludzie, musimy pamiętać o tym, żeby umyć ręce i przetrzeć jakimś środkiem dezynfekcyjnym. Ale zwierząt absolutnie nie odkażamy.

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Koronawirus i zwierzęta domowe
Tytuł
Koronawirus i zwierzęta domowe
Opis

Czy zwierzęta chorują na COVID-19? Czy mogą zarażać tą chorobą inne zwierzęta i ludzi? Czy kontakt z własnym psem lub kotem jest bezpieczny? O koronawirusie i zwierzętach domowych mówi Franek Paśko – lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *