Kości i stawy – jak je wspomagać?

Marek Busza – dietetyk zwierzęcy

www.petslover.pl

Petslover FB

Kości i stawy – minerały i witaminy

Zdrowa dieta, odpowiednio zbilansowana, łatwostrawna i dobrze przyswajalna, już sama w sobie stanowi duże wsparcie dla psich lub kocich kości.

Niezwykle istotne dla utrzymania zdrowych kości naszego zwierzaka jest to, żeby kupując dla niego karmę zawsze zwracać uwagę na zawartość wapnia i fosforu oraz stosunek tych pierwiastków względem siebie. Wpływają one bowiem na budulec tkanki kostnej i odgrywają ważną rolę w procesie regeneracji przy różnego rodzaju schorzeniach atakujących kości i stawy. Kolejną ważną kwestią jest poziom witaminy D, która reguluje w organizmie gospodarkę wapniową i fosforową. Dobrym suplementem tej witaminy jest olej z dzikiego łososia. Witamina D to podstawowy suplement stosowany w diecie BARF.

Kości i stawy - warto suplementowac witaminę D, wapń i fosfor.

Kości i stawy, szczególnie u starszych psów i kotów, warto wspomagać odpowiednią dietą oraz suplementacją najważniejszych składników odżywczych.

Kości i stawy – suplementacja

Do suplementów, które można stosować by wspomóc kości psa czy kota należy również kolagen typu II. Wpływa on na produkcję kolagenu w organizmie zwierzęcia, co jest bardzo istotne np. podczas odbudowy struktur kostno-stawowych. Są też takie suplementy jak MSM (metylosulfonylometan – organiczny związek siarki, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów, kości i mięśni). A także suplementy chondroityny oraz glukozaminy. One również wspierają kościec zwierzęcia, ale działają także przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dlatego stosuje się je zazwyczaj w przypadku schorzeń czy zwyrodnień. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze konsultować podawanie takich suplementów z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Podawanie suplementów w ciemno i bez odpowiednio dobranej dawki może zamaskować inne dolegliwości, które np. pojawią się w międzyczasie.

Wsparciem dla kości będzie także zachowanie odpowiedniej kondycji i masy ciała zwierzęcia. Dotyczy to szczególnie starszych zwierzaków, które są mniej aktywne, mają mniej chęci do biegania, do spacerów. Wtedy musimy odpowiednio dobrać dzienną porcję posiłku oraz skomponować dietę tak, żeby pies czy kot za bardzo nie przytył. Kiedy zwierzę będzie miało nadwagę, automatycznie zwiększy się obciążenie dla kości i stawów, które i tak już są osłabione ze względu na zaawansowany wiek zwierzęcia.

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Kości i stawy - jak je wspomagać?
Tytuł
Kości i stawy - jak je wspomagać?
Opis

Jak wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie stawów i kości psa? Marek Busza – dietetyk zwierzęcy, radzi co robić, żeby zwierzak długo cieszył się zdrowiem i sprawnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *