Kot nie lubi zmian – uszanujmy to!

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

www.zoopsycholog.com

Kot nie lubi zmian – częste podróże są dla niego stresujące

Nie ma nic strasznego w tym, jeżeli kot od czasu do czasu zostanie sam na 2-3 dni, pod warunkiem, że zostaje u siebie w domu. Kot nie lubi zmian, dlatego dom, czyli własne terytorium daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Kot nie lubi zmian, ponieważ przywiązuje się do miejsca.

Kot nie lubi zmian i bezpieczniej czuje się na terytorium, które zna. Dlatego lepiej za często nie fundować mu podróży, a jeśli już musimy zabrać zwierzaka ze sobą, to wyjazd powinien być na tyle długi, żeby kot mógł zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Kot przywiązuje się do miejsca 

Mówi się, że kot przywiązuje się do miejsca. Jest w tym pewna prawda, ponieważ kot zna doskonale miejsce, w którym żyje, które sobie oznaczył zapachem – czuje się tam bezpiecznie i pewnie. Zatem jeżeli kot w swoim miejscu zostanie na 2-3 dni bez właściciela, to jest w stanie jakoś to znieść. Oczywiście będzie tęsknił, ale większość tego czasu prześpi, wstanie po to, by coś zjeść i załatwić się do kuwety, ewentualnie coś poobserwować. Jednak cały czas czeka na powrót właściciela.

Nie przenośmy kota!

Gorzej by było, gdyby pod nieobecność właściciela kot znalazł się w obcym dla niego miejscu. Dlatego właśnie uważam, że hotele dla kotów są średnim pomysłem. Lepszym rozwiązaniem jest znalezienie fachowej opieki, czyli np. petsittera, który przyjdzie do kota, nakarmi go i zmieni żwirek w kuwecie. Jeżeli już musimy kota przemieścić, to najlepiej nie oddzielać go od właściciela. Ważne też, by pobyt w nowym miejscu był na tyle długi, żeby kot miał czas się zaaklimatyzować.

Nie przesadza się starych drzew

Częste jeżdżenie z kotem w nowe miejsca jest dla większości z nich bardzo stresujące. Są oczywiście koty, które znoszą to lepiej niż inne, ponieważ od małego są przyzwyczajone do podróży i zmiany miejsc. Jednak przeważnie, szczególnie koty w drugiej połowie swojego życia, nie lubią zmiany miejsc i znoszą to znacznie gorzej niż te młodsze.

 

 

 

Podsumowanie
Kot nie lubi zmian
Tytuł
Kot nie lubi zmian
Opis

Kot raczej nie jest amatorem podróży. Antonina Kondrasiuk - zoopsycholog, mówi o kocich preferencjach oraz o tym, co zrobić z kotem, jeśli musimy na kilka dni wyjechać.

One thought on “Kot nie lubi zmian – uszanujmy to!

  1. Kot też nie lubi takich zmian jak pojawienie się nowego członka rodziny. Po urodzeniu Szymonka bardzo musiałam pilnować kota żeby mu nic nie zrobił. Na szczęście mu przeszło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *