Kot rozdrapuje skórę – co może być przyczyną?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Kot ma wiele tajemnic

Intensywne rozdrapywanie skóry, drapanie czy wylizywanie się kotów może mieć podłoże psychiczne.

Przyczyn drapania czy wylizywania się kota może być wiele, zakładając, że wykluczyliśmy już alergię pokarmową ze stuprocentowym prawdopodobieństwem. Jeżeli jest to kot wychodzący albo jeżeli mieszka w domu, w którym inne zwierzęta wychodzącą na dwór, bezwzględnie trzeba sprawdzić, czy zwierzak nie ma pcheł. Jest to bardzo częsta przyczyna świądu i prostymi metodami możemy to potwierdzić lub wykluczyć. Leczenie jest łatwe – zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwpchelnych problem rozwiąże. To jedna z możliwości.

Kot może się drapac ze stresu.

Jeśli kot intensywnie się wylizuje lub drapie trzeba najpierw wykluczyć alergię pokarmową oraz pchły i inne pasożyty. Warto też pamiętać, że może być to objaw stresu.

Reakcja na stres i pasożyty

Przyczyna intensywnego wydrapywania, rozdrapywania skóry, czy wylizywania się kotów może mieć również podłoże psychiczne. Koty są pięknymi, mądrymi, ale też bardzo dziwnymi zwierzętami. Mają wiele tajemnic. Wejście w umysł kota jest właściwie niemożliwe. Nie wiemy, co kota będzie stresowało, a co go zirytuje. Mogą to być nawet drobnostki, np. zmiana trybu życia. Jeśli zazwyczaj wracaliśmy do domu o 16:00, ale zmieniliśmy pracę i teraz wracamy o 18:00, to już może być dla kota stresujące. W wyniku tego stresu zwierzę może zacząć się drapać albo wylizywać. Wspomniałem o pchłach, ale nie dokończyłem tematu. Pchły nie są jedynymi pasożytami zewnętrznymi, które mogą powodować świąd. Może to być też świerzbowiec. U kota niewychodzącego z domu jest to właściwie niemożliwe, ale nigdy nie możemy tego w 100% wykluczyć, więc trzeba zbadać zwierzaka także pod tym kątem. Jak również pod kątem obecności innych pasożytów zewnętrznych.

Alergia na pyłki i kurz

Jeśli wykluczymy alergię pokarmową, a kot się nadal drapie i liże, a objawy te nasilają się głównie wiosną, trzeba wziąć pod uwagę alergię na czynniki środowiskowe, czyli na pyłki traw czy roztocza kurzu. Jest ich więcej w domu na wiosnę, ponieważ zaczynamy otwierać okna, intensywnie wietrzymy mieszkania – sprzyja temu pogoda. W związku z tym, w domu gromadzi się zdecydowanie więcej kurzu niż w zimie. Diagnostyka zatem powinna być bardzo szeroka, jak w każdym przypadku dermatologicznym, natomiast z marszu można wymienić przynajmniej 4 przyczyny.

Podsumowanie
Kot rozdrapuje skórę - co może być przyczyną?
Tytuł
Kot rozdrapuje skórę - co może być przyczyną?
Opis

Intensywne lizanie się, drapanie i rozdrapywanie skóry przez kota może być objawem różnych schorzeń, może też mieć podłoże psychiczne. O przyczynach takiego zachowania i o tym, jak kotu pomóc, mówi Franek Paśko – lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *