Kot senior – jak mu ułatwić życie?

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

 www.zoospycholog.com

Kot senior ma swoje potrzeby

Każdy opiekun kota seniora musi się liczyć z tym, że któraś ze “starczych” dolegliwości prędzej czy później go dopadnie. Będzie to niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, nowotwór, cukrzyca albo kocia demencja.

Kot senior to trudny temat. Obecnie jest coraz więcej takich kotów, ponieważ możemy przedłużać im życie. Sama miałam dwie kotki, które w tym roku pożegnałam. Jedna dożyła 17, druga – 18 lat. Kot senior to już kot powyżej 7 roku życia. Te kilkunastoletnie uznawane są za stare, geriatryczne koty. Ja te wszystkie etapy z moimi kotami przeszłam. Każdy opiekun kota w tym wieku musi się liczyć z tym, że na starość zwierzę będzie chorować. Dotyczy to szczególnie kotów niewychodzących. Koty wychodzące dłużej zachowują zdrowie. Jeżeli nie ulegną jakiemuś wypadkowi, nie będą miały jakiejś przykrej przygody, to wiele chorób je ominie.

Kot senior ma swoje potrzeby

Kot senior, który ma nadwagę jest jeszcze bardziej narażony na choroby związane z wiekiem. Na przykład na cukrzycę czy problemy ze stawami. Dlatego dbajmy o to, żeby nie był za gruby. Nie przekarmiajmy i zapewnijmy mu odpowiednią dawkę ruchu.

Kot senior często jest otyły

Choroby, z którymi koty borykają się na starość wiążą się z przewlekłym stresem i frustracją, z powodu tego że nie wychodzą na dwór. Koty to przeżywają. Nie mają wprawdzie stresów kotów wychodzących. Są najedzone i bezpieczne, ale ich życie jest dosyć nudne, takie mało kocie. Często też mało się ruszają, dużo jedzą, zajadają stres, a co za tym idzie – tyją.  A otyłość jest przyczyną bardzo wielu chorób, m.in. cukrzycy, chorób metabolicznych. Może też powodować zmiany w stawach. To jest taka dolegliwość u starszego kota, o której nie myślimy. Wydaje nam się, że kot jest elastycznym zwierzęciem, że ma niezniszczalny kręgosłup. Nieprawda. Stwierdzono, że nawet młode koty, którym bada się stawy, już mają pewne deficyty. Tylko, że kot, tak długo, jak może, po prostu tego nie pokazuje. Ukrywa to, podobnie zresztą jak większość swoich dolegliwości. Jednak koty stare na ogół już nie są w stanie tego ukrywać.

Kot senior – jak mu pomóc?

Starszy kot może mieć różne dolegliwości, które będą wymagały podawania leków, zastrzyków, kroplówek. Te zabiegi są dla kota uciążliwe. Różnie koty to znoszą. Ale też taką dolegliwością może być właśnie niewydolność ruchowa. W takiej sytuacji możemy bardzo kotu pomóc. Jeżeli kot jakoś inaczej chodzi, sztywniej, zwłaszcza po przebudzeniu, zanim się rozchodzi, jeśli niechętnie zeskakuje z mebli albo przestaje chodzić, w miejsca które do tej pory lubił, mogą to być objawy bólu stawów. Jest to bardzo dotkliwe. Jeżeli możemy, podajemy kotu środki przeciwbólowe. Jeżeli nie możemy, ponieważ towarzyszą temu jakieś inne dolegliwości, które wykluczają podawanie takich środków, trzeba postarać się jak najbardziej ułatwić kotu poruszanie się w przestrzeni. Trzeba tę przestrzeń zmienić, dopasować do możliwości kota. Jeśli na przykład ma ulubioną półkę, na którą zawsze wskakiwał, a teraz już nie daje rady, zróbmy mu jakieś”schodki”. Postawmy koło tej półki krzesło, szafkę. Coś, po czym będzie mógł tam wejść i zejść. Pamiętajmy, że bolesne jest zwłaszcza zeskakiwanie.

Kot senior – słaby słuch i wzrok

Inne dolegliwości kotów seniorów to pogorszenie się lub utrata słuchu i wzroku. W tej sytuacji też można dostosować otoczenie do potrzeb takiego niewidzącego czy niedowidzącego kota. Wszelkie zmiany w topografii mieszkania nie są dobre, ponieważ kot “uczy się” tego mieszkania i na starość porusza się po nim na pamięć. Można mu pomóc, ustawiając sygnały dźwiękowe, np. wieszając dzwoneczki, żeby wiedział, że przemieścił się z jednego pomieszczenia do drugiego. Kot sobie oczywiście ten słabszy wzrok rekompensuje za pomocą słuchu, węchu. A jeśli ma jakieś kłopoty ze słuchem, to pomaga sobie węchem czy wzrokiem. Z kotem, który na starość przestaje słyszeć trzeba postępować delikatnie. Na przykład nie zaskakiwać go kiedy śpi, podchodzić do niego od przodu, żeby nas widział, żeby się nie przestraszył. Niestety starzejący się kot ma takie wymagania i musimy troszeczkę dostosować dom oraz nasze zachowania do jego możliwości.

 

 

 

 

Podsumowanie
Kot senior -  jak mu ułatwić życie?
Tytuł
Kot senior - jak mu ułatwić życie?
Opis

Cukrzyca, choroby metaboliczne, demencja, znaczne pogorszenie się wzroku czy słuchu - to jest cena jaką niewychodzące koty płacą za długie życie. Jak można im pomóc? Jak opiekować się kotem seniorem? - o tym mówi Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *