Koty są bardziej narażone na nowotwory?

lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog

Lecznica weterynaryjna Dom-Vet

Koty są bardziej narażone na nowotwory niż psy? Na niektóre – tak

Czy koty są bardziej narażone na nowotwory? Myślę, że w podobnym stopniu jak psy. W naszej klinice częściej mamy pacjentów psich, ale koty też chorują na choroby nowotworowe. Zazwyczaj przyczyna ma podłoże etiologiczne, czyli wirusowe. Na przykład przyczyną jest wirus niedoboru immunologicznego czy wirus białaczki zakaźnej kotów, który może spowodować powstanie chłoniaka i chłoniako-mięsaków. Jeżeli chodzi o rasy, to najwięcej pacjentów jest wśród przedstawicieli rasy europejskiej. Natomiast są pewne nowotwory, chociażby chłoniak, do którego, jak udowodniono, pewne rasy mają predyspozycje. Na przykład koty syjamskie i orientalne. Ogólnie, koty syjamskie są bardziej niż inne koty, narażone na nowotwory gruczołu mlekowego. Więcej jednak predyspozycji rasowych mamy u psów.

Czy koty są bardziej narażone na nowotwory?

Panuje przekonanie, że koty są bardziej narażone na nowotwory niż psy, ale nie jest ono prawdziwe. Są pewne rasy kotów, które mają predyspozycje do niektórych typów nowotworów. Np. koty syjamskie częściej niż inne koty, zapadają na nowotwory gruczołu mlekowego.

Stare psy częściej chorują na raka

W przypadku kostniako-mięsaka, zdarza się, że już dwuletnie psy zapadają na ten nowotwór. Najczęściej są to dogi. Chłoniaki też mogą się pojawić u młodych psów. Właściciel już od 2 roku życia zwierzaka, powinien zacząć go obserwować. Natomiast większość psów choruje na nowotwory w starszym wieku, powyżej 10 roku życia. Z badań amerykańskich wynika, że jeżeli pies ma więcej niż 10 lat, to istnieje ponad 50% szansy, że zachoruje na nowotwór. Co czwarty pies przejdzie w swoim życiu chorobę nowotworową albo na nią umrze, więc zdarza się to dużo częściej niż u kotów.

Agresywny nowotwór kości

Kostniako-mięsak jest nowotworem kości, wywodzi się z kości. Występuje też u ludzi i jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów kości – stanowi około 80% wszystkich nowotworów kości u psów. U kotów też się zdarza, ale dużo rzadziej. U psów jest bardzo agresywny. Mimo naszych wysiłków, często po kilku miesiącach, czasem latach jak dobrze pójdzie, pies niestety musi odejść lub być poddany eutanazji. U kotów przeważnie jest on dużo mniej agresywny.

 

 

Podsumowanie
Koty są bardziej narażone na nowotwory niż psy?
Tytuł
Koty są bardziej narażone na nowotwory niż psy?
Opis

Czy koty są bardziej narażone na nowotory niż psy? - takie pytanie często zadają sobie właściciele lub przyszli właściciele kociaków. Lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog, odpowiada na to pytanie i mówi o predyspozycjach niektórych ras do chorób nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *