Kremacja zwierząt domowych

Iwona Kemilew

Dolina Spokoju – krematorium dla zwierząt

Kremacja – godne pożegnanie

Spopielenie ciała zwierzaka po jego śmierci jest alternatywą dla pozostawienia go w lecznicy. To swoiste pożegnanie, rodzaj pogrzebu, który może pomóc opiekunom przeżyć żałobę po stracie czworonożnego przyjaciela.

Prowadzimy dwa rodzaje kremacji: indywidualne i zbiorowe. Kremacja indywidualna to taki rodzaj pogrzebu. Właściciel może towarzyszyć swojemu przyjacielowi. Odprowadzić go na ten ostatni spacer, być przy złożeniu ciała do komory pieca, a po zakończonym procesie odebrać prochy i wrócić do domu. Kremacje zbiorowe natomiast są alternatywą do utylizacji. Jest to odrobinę droższe od utylizacji, ale wykonane z pełnym poszanowaniem. Każde ciało zawijamy osobno w bawełniany całun. Kilka ciał jest razem kremowanych, a prochy rozsypywane u nas na Łączce Pamięci.

Kremacja jest alternatywą dla utylizacji.

Kremacja zwierzaka po jego śmierci jest symbolicznym pożegnaniem. Alternatywą dla zwyczajnej utylizacji. Po kremacji indywidualnej opiekun może zabrać urnę z prochami do domu. Ciało zwija się w całun, następnie spopiela w specjalnym piecu.

Kremacja – pies i gekon

Kremujemy wszystkie zwierzęta domowe. Domowe, czyli te które mieszkają z ludźmi: psy, koty, ale też chomiki, świnki morskie (a raczej kawie domowe, jak się powinno poprawnie mówić). Mieliśmy również pytona, legwana, małego gekona, który ważył 160 gramów, króliki, małpki. Każde zwierzę domowe, które towarzyszyło człowiekowi może zostać skremowane.

Często rodziny kontaktują się z nami jeszcze zanim zwierzę odejdzie. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy planują eutanazję ze względów zdrowotnych, ponieważ zwierzę już bardzo cierpi i trzeba pomóc mu odejść. Opiekunowie kontaktują się z nami telefonicznie. Umawiamy się na odbiór ciała z domu lub z lecznicy. W przypadku kremacji indywidualnej umawiamy się na konkretną godzinę z właścicielem, ponieważ w 80% rodziny chcą towarzyszyć swojemu zwierzakowi w jego ostatniej drodze. Rodzina przyjeżdża do nas, my przygotowujemy ciało. Staramy się tak to zrobić, żeby zwierzak mimo śmierci wyglądał godnie, jakby spał. Żeby nie było to bardzo traumatyczne przeżycie mimo, że strata członka rodziny zawsze jest traumą. Zawijamy ciało w biały, bawełniany całun, następnie wkładamy do komory pieca.

Kremacja – ile trwa?

Czas kremacji zależy od wagi ciała. Na przykład kremacja małego, 160 gramowego gekona trwa 10 minut, kota – 1-1,5 godziny, a kremacja dużego psa, który ważył 70-80 kg  – 4-4,5 godziny. Po tym czasie możemy wydać prochy. Oczywiście musimy jeszcze poczekać, aż piec wystygnie, żeby można było wyjąć prochy i żeby trochę ostygły.

Czasami w ciele zwierzaka są różne metalowe elementy, które pozostały po operacjach ortopedycznych. To nie jest przeciwwskazanie do kremacji, takie ciało może zostać spopielone. Zawsze po kremacji przeglądamy pozostałości i oddajemy rodzinie te elementy, jeśli sobie tego życzy.

Opiekunowie zwierząt zazwyczaj dzwonią do nas przed umówieniem się za zabieg eutanazji. Staramy się tak dopasować czas, żeby zjawić się zaraz po zabiegu. Eutanazja trwa pół godziny, godzinę, w zależności od sytuacji. Staramy się więc przyjechać zaraz po takim zabiegu, żeby odebrać ciało jak najszybciej.

 

 

Podsumowanie
Kremacja zwierząt domowych
Tytuł
Kremacja zwierząt domowych
Opis

Kremacja ciała ukochanego zwierzaka jest rodzajem pogrzebu. To swoiste pożegnanie, które może pomóc przeżyć żałobę po stracie przyjaciela i członka rodziny. Iwona Kemilew mówi o tym, jak wygląda kremacja zwierząt domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *