Krwiodawstwo weterynaryjne

Bożena Marczak-Bryzek, Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi

Krwiodawstwo weterynaryjne może uratować życie zwierzakowi

Krwiodawstwo weterynaryjne obwarowane jest pewnymi wymogami. Właściciele psów, którzy chcą oddać ich krew do banku krwi powinni pamiętać, że pies musi ważyć co najmniej 26 kg i być całkowicie zdrowy. Przed każdym pobraniem krwi zwierzę jest badane, wykonuje się pełną morfologię i biochemię, aby mieć pewność, że nic mu nie dolega. Należy się upewnić, że pobranie krwi nie będzie miało dla niego żadnych negatywnych konsekwencji. Aby zwierzę mogło zostać dawcą musi być regularnie szczepione, odrobaczane i zabezpieczane przeciwko pchłom i kleszczom. W przypadku kotów wymagania są bardziej restrykcyjne. Krew powinno się pobierać od osobników, które nie mają kontaktu z otoczeniem. Na zachodzie są to pewnego rodzaju skupiska kotów, które żyją w komfortowych warunkach, ale nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Wiąże się to z tym, że istnieje realne ryzyko, że kot mógłby zarazić się takimi chorobami jak białaczka, zespół niedoboru immunologicznego, które mogłyby być tragiczne w skutkach zarówno dla dawcy, jak i dla biorcy. Kot, który ma zostać dawcą musi ważyć minimum 4,5-5 kg i również powinien być regularnie szczepiony, odrobaczany i zabezpieczany przeciwko pasożytom zewnętrznym.

Krwiodawstwo weterynaryjne w Polsce się rozwija

Krwiodawstwo weterynaryjne to skomplikowana działalność. Dzięki niej jednak można uratować życie wielu psom i kotom. Może Twój pies zostanie dawcą? fot. z archiwum Weterynaryjnego Banku Krwi

Suczka – honorowa dawczyni krwi

Decyzję o uczynieniu psa dawcą podejmuje oczywiście właściciel i to on jest wolontariuszem. Większość banków krwi weterynaryjnej ma swoją pulę dawców, pewną grupę psów oddających krew od dłuższego już czasu. W moim banku jest suka, która w ciągu swojego życia oddała 50 litrów krwi. Można sobie wyobrazić ile psich istnień uratowała ta sunia. Obecnie jest na zasłużonej emeryturze i już nie oddaje krwi, ale nigdy nie miała żadnych problemów zdrowotnych z tym związanych. Zawsze była w doskonałej formie i kondycji. Niejednokrotnie zdarza się, że psy oddające krew cieszą się lepszym zdrowiem. Od psa ważącego powyżej 25 kg możemy jednorazowo pobrać 450 ml krwi, natomiast od kota – 50 ml.

Krew psa dla kota?

Krwiodawstwo weterynaryjne zna tylko jeden przypadek, kiedy bank nie mógł dostarczyć krwi kotu w momencie, gdy była potrzebna. Pobrano ją więc od psa i przetoczono kotu. Na kilka godzin poprawiło jego samopoczucie. Co prawda krew została zniszczona przez organizm kota, wytworzyły się przeciwciała, ale później można było przetoczyć mu kocią krew i uratować życie. Z opisu w literaturze wynikało, że nie miało to żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jest to jedyny opisany przypadek, z którym się spotkałam i oczywiście, taka interwencja nie zadziała w drugą stronę.

Przechowywanie krwi

Pełną jednostkę krwi przechowuje się przez 5 tygodni w warunkach od 1-6 °C. Natomiast osocze po oddzieleniu, przechowuje się w temperaturze -18 °C i niższej. Krew powinna być umieszczona w specjalnych lodówkach wyposażonych w alarm sygnalizujący nieprawidłowości termiczne. Jeżeli nie mamy dostępu do specjalistycznego sprzętu, to korzystamy ze zwykłej lodówki i zamrażarki z zamontowanymi wewnątrz termometrami, abyśmy byli w stanie kontrolować, czy wszystko jest w porządku.

 

Podsumowanie
Krwiodawstwo weterynaryjne
Tytuł
Krwiodawstwo weterynaryjne
Opis

O tym jak zwierzaki oddają krew, czyli o krwiodawstwie weterynaryjnym, i o warunkach jakie musi spełniać pies czy kot, żeby zostać dawcą, mówi Bożena Marczak-Bryzek ze Specjalistycznego Weterynaryjnego Banku Krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *