Kuweta dla kota – jaka powinna być?

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog,

www.zoopsycholog.com

Kuweta stanowi o komforcie życiowym kota

Niewłaściwa kuweta i dyskomfort w załatwianiu potrzeb fizjologicznych mogą doprowadzić nawet do syndromu urologicznego kota!

Jeśli zdecydujemy się na kota, warto zgłębić temat kociej kuwety. To nie jest taka prosta sprawa jakby się wydawało. Ludzie często myślą, że jak postawią jakieś pudełko i coś wsypią do środka, to kot na pewno będzie się tam załatwiał. A kot potrzebuje konkretnego miejsca, w którym może się załatwiać. Już maleńkie kotki instynktownie szukają takiego specjalnego miejsca. Często pokazuje im je matka i załatwiają się tylko tam. Kuweta, jej wielkość, wygląd oraz to czym ją wypełniamy musi w jak największym stopniu przypominać warunki, w jakich kot załatwia się w naturze.

Kuweta dla kota musi przypominać warunki naturalne

Kuweta dla kota to nie tylko sprawa upodobań i higieny, ale przede wszystkim instynktu – kot, w przeciwieństwie do ludzi,  w kwestii toaletowej nie godzi się na byle co.

Koty to wielcy higieniści

Dzięki temu koty mogą być z nami w domach – są to jedyne zwierzęta oprócz psów, które można nauczyć określonego sposobu załatwiania potrzeb fizjologicznych. Są też bardzo czystymi zwierzętami. Warunek: kuweta musi być dostosowana do kocich potrzeb. Te potrzeby są proste, ale jasno określone i kot za bardzo nie chce zgadzać się na kompromis. W naturze, kiedy kot ma potrzebę, to biegnie na miękką grządkę z ziemią lub piaskiem i tam sobie wykopuje jamkę, a po wszystkim to zagrzebuje.

Kuweta ma być dla kota, nie dla człowieka

Obecnie produkcja kuwet i żwirków dla kotów tak bardzo dostosowała się do potrzeba człowieka, że odeszła daleko od kocich potrzeb. Możemy kupić kuwety w przedziwnych kształtach – zamków, domków, igloo, w środku których znajduje się drażniący i ostry dla kocich łapek żwirek, w żaden sposób nie przypominający piasku. W tym żwirku nie da się nic wygrzebać ani zagrzebać.

Ponadto, z punktu widzenia kota, żwirek często dziwnie pachnie. Zdarza się, że kot odmawia korzystania z takiej kuwety. Jeśli kot dostanie kuwetę z delikatnym, miękkim, niepachnącym obcym zapachem wypełniaczem, którego jest odpowiednio dużo, kuweta będzie czysta i na bieżąco opróżniana oraz myta delikatnymi, niezbyt żrącymi środkami, to kot na pewno będzie z niej korzystał.

Otwarta czy zamknięta?

Kot woli kuwetę otwartą, ponieważ w naturze załatwia się na otwartej przestrzeni, skąd ma dobrą widoczność i może obserwować, co dzieje się dookoła. Załatwianie potrzeby to moment, w którym na chwilę traci w kontrolę, a bardzo tego nie lubi. Jeżeli mamy kilka kotów w domu to musimy pamiętać, że potrzebujemy kilku kuwet, ponieważ może się zdarzyć, że nie będą chciały się załatwiać w jednej. 

Jeśli pójdziemy za wskazaniami kota i stworzymy mu takie warunki, w którym będzie się czuł komfortowo, czasami może to być kosztem naszej wygody. Łatwiej jest mieć w domu kuwetę, która jest zamknięta i do naszych oczu oraz nosów nie dochodzi to, co się w dzieje w środku; a także zmieniać wypełniacz raz na tydzień – teoretycznie jest to możliwe. Jednak nie zmusimy kota do korzystania z takiej kuwety. Zawsze będzie próbował wyegzekwować swoje potrzeby, dlatego zalecany jest rozsądny kompromis.

 

 

Podsumowanie
Kuweta dla kota - jak powinna być?
Tytuł
Kuweta dla kota - jak powinna być?
Opis

Antonina Kondrasiuk - zoopsycholog, mówi o tym, jak bardzo ważna jest odpowiednia kuweta dla kota, opowiada o kocich potrzebach toaletowych i radzi, jak stworzyć kotu dobre warunki do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

One thought on “Kuweta dla kota – jaka powinna być?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *