mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny
Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”
Laseroterapia wykorzystuje specyficzne właściwości światła lasera
Laser pobudza różne procesy biochemiczne zachodzące na poziomie komórkowym, co przekłada się na przyspieszenie procesów regeneracyjnych komórek i tkanek.
Fizjoterapia weterynaryjna ma w tej chwili do dyspozycji cały arsenał rozmaitych zabiegów i terapii. W zasadzie dostępne są praktycznie wszystkie zabiegi fizjoterapeutyczne, które wykonuje się też u ludzi. Do jednych z najpopularniejszych należy laseroterapia, wykorzystująca specyficzne właściwości światła lasera. Światło lasera zwiększa syntezę DNA, poprawia metabolizm komórkowy, zwiększa przepuszczalność jonów przez błony komórkowe, stymuluje wydzielanie endorfin. Zabiegi te wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, biostymulacyjne.
Lasery nisko- i wysokoenergetyczne
W weterynarii dostępne są dwa rodzaje laserów: niskoenergetyczny klasy 3B oraz wysokoenergetyczny klasy 4. Obydwa działają podobnie, dają podobne efekty, ale laser wysokoenergetyczny ma dużo większą moc, dzięki czemu czas zabiegu jest znacznie krótszy. Teoretycznie też, światło tego lasera dociera do głębiej położonych tkanek. Z kolei przewagą lasera niskoenergetycznego jest to, że nie podnosi prawie w ogóle temperatury tkanek, w związku z tym zabieg można wykonywać nawet w ostrym stadium choroby. Przy laserze wysokoenergetycznym jest już ta komponenta termiczna – wytwarza się duża ilość ciepła, dlatego przy stanach ostrych należy działać ostrożnie.
Na słabo gojące się złamania – pole magnetyczne
Magnetoterapia wykorzystuje pole magnetyczne. Poprawia ono metabolizm komórkowy i przepuszczalność jonów przez błony komórkowe, zwiększa fagocytozę, stymuluje ukrwienie i krążenie krwi, dzięki czemu polepsza się dotlenienie i odżywienie tkanek. Pole magnetyczne działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo, biostymulacyjnie oraz przeciwobrzękowo. Powoduje rozszerzanie się drobnych naczyń krwionośnych, co ułatwia zmniejszanie się obrzęków tkanek. Przyspiesza też znacząco zrost kostny, jest więc bardzo dobrą terapią przy trudno gojących się złamaniach. Zaletą pola magnetycznego jest również to, że ma dużą przenikliwość. Przenika przez wszystkie tkanki organizmu, a nawet przez opatrunki gipsowe, dlatego magnetoterapia jest bardzo wygodna w stosowaniu. Warto też dodać, że wszelkie metalowe wszczepy chirurgiczne nie są przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów magnetoterapii.
Lastero-i magnetoterapia to skuteczne metody leczenia wielu schorzeń u zwierzaków. Mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny, mówi o właściwościach światła lasera i pola mgnetycznego, o zaletach lasero- i magnetoterapii oraz o przeciwskazaniach do ich stosowania.