Leczenie jaskry u psów i kotów

lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista

Przychodnia dla zwierząt Vetika

Leczenie jaskry należy zacząć od farmakoterapii

Jaskra to zaburzenie funkcjonowania nerwu wzrokowego i siatkówki, które prowadzi do ślepoty. Jedną z przyczyn tej choroby jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Leczenie jaskry zaczynamy zawsze od leczenia farmakologicznego. Inne metody, mam na myśli interwencje chirurgiczne, są nieskuteczne lub prowadzą do usunięcia oka, więc właściwie trudno nazwać je leczeniem. W leczeniu farmakologicznym stosujemy kropelki lub leczenie ogólne. Można wyróżnić cztery główne grupy leków, stosowanych w przypadku jaskry. Są to: leki obniżające produkcję cieczy wodnistej, leki zwiększające odpływ cieczy wodnistej z oka, leki powodujące zwężenie źrenicy i ułatwiające odpływ cieczy przez kąt przesączania oraz diuretyki osmotyczne, powodujące ściąganie płynów z gałki ocznej.

Leczenie jaskry jest uciążliwe

Leczenie jaskry najlepiej zacząć od farmakologii. Najczęściej stosuje się krople do oczu, których działanie polega na zmniejszeniu ilości cieczy wodnistej w gałce ocznej.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli chodzi o leczenie chirurgiczne jaskry, to jest kilka metod. Wiele z nich bazuje na tym, aby w jakiś sposób ograniczyć produkcję cieczy wodnistej w oku, na przykład poprzez umartwienie części ciała rzęskowego – struktury produkującej ciecz wodnistą. Niezależnie od tego, czy wykonuje się to za pomocą krioterapii, czyli przymrożenia ciała rzęskowego, lasera czy prądu, celem zawsze jest obniżenie produkcji cieczy wodnistej w oku. W Polsce wykonuje się już laserowe zabiegi umartwiania ciałka rzęskowego. I choć metodę tę nie zawsze można zastosować, to w niektórych przypadkach pozwala zwierzakowi zachować wzrok. Pozostałe metody chirurgiczne są bardziej drastyczne.

Tylko dla psów

Może to być na przykład eutanazja oka, polegająca na podaniu do komory ciała szklistego odpowiedniej mieszaniny leków, która powoduje, że ciecz wodnista z czasem przestaje być produkowana i ciśnienie drastycznie spada. Jednak ta metoda jest zarezerwowana tylko dla psów. Nie wolno jej stosować u kotów, ponieważ dużo częściej niż u psów pojawiają się u nich tak zwane mięsaki poiniekcyjne i ta metoda mogłaby stymulować nowotworzenie się gałki ocznej. Co więcej, stosuje się ją wyłącznie w przypadku gałek już niewidzących, ponieważ wykonanie takiego zabiegu na gałce ocznej widzącej powoduje natychmiastową utratę wzroku u zwierzęcia. Jest to niehumanitarne i tego się nie robi. W widzących gałkach ocznych ze stwierdzoną jaskrą należałoby szybko zastosować metodę laserową. Natomiast metoda eutanazji oka jest odpowiednia wtedy, kiedy oko nie reaguje na leczenie farmakologiczne, boli i pies przez to cierpi.

Okienko w tęczówce

Poza wymienionymi przeze mnie metodami chirurgicznymi stosuje są również tak zwane gonioimplanty, czyli specjalne zastawki, które mają na celu odbieranie cieczy wodnistej z przedniej komory oka, dzięki czemu zmniejsza się ciśnienie w oku. Wadą tej metody jest to, że taka zastawka szybko włóknieje i po jakimś czasie przestaje działać. Inną metodą chirurgiczną jest wycięcie okienka w tęczówce, co ułatwia przepływ cieczy wodnistej. Bez względu na to co byśmy o tej chorobie powiedzieli, ile godzin spędzilibyśmy dyskutując o niej, ostateczny wniosek jest niestety dość smutny. Najczęściej przegrywamy walkę z jaskrą, gdyż choroba ta bardzo szybko uodparnia się na leczenie farmakologiczne. W takiej sytuacji pozostaje leczenie jaskry metodą chirurgiczną, która nie zawsze jest skuteczna.

Podsumowanie
Leczenie jaskry u psów i kotów
Tytuł
Leczenie jaskry u psów i kotów
Opis

Leczenie jaskry u zwierzaków nie należy do najłatwiejszych. Często tracą one wzrok. O metodach leczenia tej choroby oraz ich skuteczności, mówi lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *