Maraton dla psa – czy jest zdrowy?

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Maraton może być dla psa trudnym wyzwaniem

Pies może przebiec maraton ze swoim właścicielem, niemniej jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim istotne jest to, jakiej dany pies jest rasy. Czy jest to mały tori, york, chihuahua, czy olbrzymi dog niemiecki. Wiadomo, że pewne rasy nie są stworzone do maratonów. Nie potrafię sobie wyobrazić np. chihuahua, który biegnie za swoim właścicielem 30 km po lesie. Podobnie zresztą, duży dog niemiecki raczej nie będzie długodystansowcem.

Maraton nie jest odpowiedni dla małego pieska, np. yorka.

Pies może przebiec maraton pod warunkiem, że jest zdrowy, dobrze przygotowany i ma predyspozycje do biegania.

Rasa, wiek, stan zdrowia

Oprócz rasy psa, musimy także wziąć pod uwagę jego uwarunkowania fizjologiczne tzn. masę ciała (pies z nadwagą nie powinien zaczynać intensywnych treningów), wiek oraz stan zdrowia zwierzaka (należy wykluczyć choroby serca, układu krążenia czy aparatu ruchu). Oczywiście zdarza się, że u psów z poważnymi chorobami np. z dysplazją stawów biodrowych, wskazana jest odpowiednia aktywność ruchowa, jednakże trzeba trzymać się wielu zaleceń lekarza weterynarii i nie można pozwolić sobie na sport wyczynowy.

Trening i rozgrzewka przed startem

Kolejną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie. Podobnie jak człowiek, pies przed większym wysiłkiem musi się rozgrzać. Nie można od razu robić intensywnego treningu. Psa należy stopniowo przygotowywać do biegów długodystansowych. Powinniśmy zacząć od krótkich przebieżek w spokojnym tempie i robić przerwy między treningami po to, żeby organizm mógł się zregenerować. Z czasem możemy stopniowo wydłużać dystans i zwiększać tempo biegu. W ten sposób bezpiecznie przygotujemy psa do jakichś większych wyzwań, na przykład właśnie do maratonu. Jest to analogiczne do sposobu, w jaki do takiego wyzwania przygotowuje się człowiek. Tak więc dobry stan zdrowia, ogólne uwarunkowania fizjologiczne oraz odpowiednie przygotowanie, mogą pozwolić nam na uprawianie z psem nawet ekstremalnych dyscyplin sportowych.

 

 

Podsumowanie
Maraton dla psa - czy jest zdrowy?
Tytuł
Maraton dla psa - czy jest zdrowy?
Opis

Czy pies może przebiec maraton ze swoim właścicielem? Czy taki długotrwały wysiłek jest dla psa zdrowy? Na te oraz inne pytania, dotyczące biegania z psem odpowiada Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *