Miska dla psa i kota

Marek Busza – dietetyk zwierzęcy

www.petslover.pl

Petslover FB

Miska dla psa i kota – wybór nie jest oczywisty

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów misek. Pierwsze kryterium podziału to materiał, z którego miska została wykonana. Są miski plastikowe, metalowe i ceramiczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Jeżeli miałbym coś zasugerować to radziłbym kupić miskę ceramiczną. To najzdrowsza i najbardziej naturalna miska dla psa lub kota. Jest to materiał neutralny dla skóry zwierzęcia, nie powoduje uczuleń. W przypadku misek metalowych czy plastikowych częste są reakcje alergiczne. Miski ceramiczne są też stabilniejsze od plastikowych, ponieważ są cięższe. I co najważniejsze, nie powstają w nich szczeliny. W miskach z plastiku po dłuższym użytkowaniu pojawiają się malutkie szczeliny, których nie widać gołym okiem. Mogą się w nich zbierać bakterie chorobotwórcze. Kiedy zwierzę je z takiej miski, te bakterie mogą przedostać się do jedzenia i wywołać chorobę czy zakażenie.

Miska dla psa i kota najbezpieczniejsza jest ceramiczna.

Miska dla psa lub kota może być wykonana z różnych materiałów. Są też misko do zadań specjalnych. Na przykład – automatyczne, dzięki którym można zaplanować liczbę i obfitość posiłków. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne w przypadku kotów.

Miska dla psa do zadań specjalnych

Miska dla psa czy kota powinna być przede wszystkim dobrana indywidualnie dla każdego zwierzęcia. W przypadku kotów istotne jest, żeby to była miska dosyć płaska o dużej średnicy. Koty nie lubią, kiedy ocierają wibrysami o krawędzie miski. Czują wtedy dyskomfort, czasami może to nawet prowadzić do frustracji zwierzaka. Warto więc wybrać miskę półpłaską, z której kot będzie mógł swobodnie jeść. W przypadku psów miskę warto dopasować do wielkości zwierzęcia. Ważna jest też wysokość ustawienia miski. Na przykład w sytuacji, kiedy pies cierpi na dolegliwości układu kostnego lub różne zwyrodnienia, lepiej żeby się nie pochylał. Wówczas dobrze jest miskę ustawić na specjalnym stelażu i dopasować wysokość do wielkości psa. W normalnej sytuacji miska może stać na ziemi, ponieważ psy i koty w warunkach naturalnych zawsze jadły z poziomu ziemi.

Oprócz klasycznych misek są jeszcze miski specjalistyczne, np. spowalniające, które mają specjalne wypustki. Zwierzę musi popracować trochę językiem, żeby wydobyć pokarm. Dzięki takiemu rozwiązaniu pies lub kot nie będzie jadł zbyt łapczywie. Pamiętajmy, że łapczywie jedzenie często kończy się dolegliwościami żołądkowymi.

Do misek specjalistycznych zaliczają się też miski automatyczne. Taką miskę można zaprogramować i ustawić dawkowanie posiłków na określone godziny i porcje. Dzięki temu zawsze możemy sprawdzić, ile zwierzę zjadło. Można też podzielić posiłki na 4-5 razy w ciągu dnia, nawet jeśli nas nie ma w domu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku kotów.

 

 

 

Podsumowanie
Miska dla psa i kota - jaką wybrać?
Tytuł
Miska dla psa i kota - jaką wybrać?
Opis

Plastikowa, metalowa czy ceramiczna? Na stelażu? A może automatyczna albo spowalniająca? O rodzajach misek dla psa i kota oraz ich zastosowaniu, mówi Marek Busza – dietetyk zwierzęcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *