Mleko dla kota i psa – zdrowe czy szkodliwe?

lek. wet. Franek Paśko

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Mleko dla kota i psa jest dobre wyłącznie w okresie niemowlęcym.

Szczenię pije mleko suki, kocię – mleko kotki i przez pierwsze cztery, pięć tygodni życia taka forma karmienia jest obowiązkowa. Mleko dla kota i psa, szczególnie krowie, w późniejszym okresie rozwoju może być nawet szkodliwe. Zawiera bowiem białko – kazeinę oraz cukier – laktozę, które mogą być nietolerowane przez organizm, co często powoduje biegunki, wymioty, skurcze żołądka. Po wykarmieniu kociaka czy szczenięcia przez matkę, zanika laktaza – enzym, odpowiedzialny za rozkład laktozy i układ pokarmowy traci zdolność trawienia mleka. Zwierzę już go nie potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Wystarczy odpowiednia karma bogata w białko i zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ponadto, picie mleka przez psa czy kota może też prowadzić do otyłości, jest bowiem źródłem dodatkowych, zbędnych kalorii.

Mleko dla kota

Mleko dla kota w późniejszym okresie życia może być szkodliwe. Jeśli kocię zbyt wcześnie zostanie odebrane matce, warto je karmić mlekiem zastępczym. Ma ono zbliżony skład do naturalnego mleka kociej mamy.

Miałem ja miseczkę mleczka

Pokutuje mit, że pies do picia ma wodę, a kot – mleko. Tak było, jest i będzie. Lecz nie jest to prawda. To obrazek z bajek i filmów dla dzieci, pogląd zakorzeniony w naszych głowach, który wziął się prawdopodobnie stąd, że na wsiach, gdzie kot pełnił rolę zwierzęcia łownego, pilnującego porządku, o mleko było bardzo łatwo. A kot je po prostu lubi, co nie znaczy jednak, że mleko dla kota jest zdrowe. Na na szczęście coraz więcej właścicieli ma tego świadomość. Kot do picia również potrzebuje wody, dużo mniej niż w przypadku psów, ale jednak. Mleko będzie dla kota apetyczne, będzie stanowiło formę odżywiania, natomiast bardzo często zdarzają się reakcje nadwrażliwości oraz reakcje alergiczne na mleko, co dla kotów może być niebezpieczne.

Mleko zastępcze

Jeśli kociak, który został porzucony lub odebrany matce, zanim zdążyła go wykarmić, trafi do naszego domu, warto kupić w sklepie zoologicznym specjalne mleko dla kotów. Zawiera ono minimalną ilość laktozy, a jego skład zbliżony jest do naturalnego mleka matki. Jest też wzbogacone o taurynę – aminokwas, który wspomaga działanie mięśnia sercowego, wzroku oraz układu kostnego. W mleku zastępczym znajdują się również witaminy niezbędne dla prawidłowego rozwoju kociaka.

 

 

Podsumowanie
Mleko dla psa i kota - zdrowe czy szkodliwe?
Tytuł
Mleko dla psa i kota - zdrowe czy szkodliwe?
Opis

Kotek pijący mleko z miseczki to obraz z bajek dla dzieci. Tak naprawdę kot, podobnie jak pies, do picia potrzebuje wody. Mleko może mu szkodzić, bowiem po wykarmieniu kocicaka przez matkę, jego organizm traci zdolność przyswajania mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *