Na co zaszczepić kota?

Marta Ambroziak Dogru – lekarz weterynarii

Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Na co zaszczepić kota i kiedy to zrobić, by mu nie zaszkodzić?

Zespół do spraw szczepień Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt wydaje raz na jakiś czas zalecenia dotyczące tego, na co zaszczepić kota i w którym momencie to zrobić. Jeżeli do naszej lecznicy trafia kociak to podajemy mu szczepionkę trzykrotnie, w odstępie 3-4 tygodni. U nas w lecznicy praktykujemy schemat: 9., 12., 16. tydzień. Natomiast, jeśli trafia do nas dorosły kot o nieznanym pochodzeniu, to szczepimy go dwukrotnie, w odstępie 3-4 tygodni.

Na co trzeba zaszczepić kota i kiedy?

Na co zaszczepić kota? Szczepienia dzielą się na podstawowe i obowiązkowe. Szczepienia obowiązkowe robi się przeważnie w 9., 12. i 16. tygodniu życia kota.

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienia dzielą się na zasadnicze i dodatkowe, czyli nieobowiązkowe. Do szczepień zasadniczych należą kaliciwiroza, herpeswiroza oraz panleukopenia (koci tyfus). Natomiast białaczka, wścieklizna oraz chlamydofiloza są szczepieniami nieobowiązkowymi. Ogólnie szczepimy kocięta w wieku 9, 12 i 16 tygodni. Powtarzamy szczepienie po roku, a potem szczepimy kota nie częściej niż co 3 lata, chyba że wymagają tego jakieś specjalne sytuacje. W hodowlach zaleca się na przykład by kotki, od których mają być kocięta zaszczepiać co roku. Dzięki temu kotka będzie miała więcej przeciwciał, które kociaki przyjmą, pijąc jej mleko.

Szczepienia dodatkowe

Szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko wściekliźnie, chlamydofilozie i białaczce, wykonuje się dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodni, zazwyczaj w 9. i 12. tygodniu życia kota. Szczepienie powtarza się po roku. Jeśli chcemy zabrać kota za granicę, trzeba sprawdzić przepisy kraju, do którego wyjeżdżamy. Są kraje, których przepisy wymagają, by kot był regularnie zaszczepiany przeciwko wściekliźnie, a szczepienie musi być wbite do kociego paszportu. Wtedy szczepienie należy powtarzać co roku. Jeżeli chodzi o białaczkę, ważne jest, żeby kot, którego szczepimy, zwłaszcza dorosły i taki, którego pochodzenia nie znamy, został przed szczepieniem przebadany. Trzeba bowiem sprawdzić czy nie jest nosicielem lub czy już nie jest chory na białaczkę. Szczepienie przeciwko chlamydofilozie z kolei, powtarzamy w odstępach 3-4 tygodni, czyli szczepimy kota przykładowo w 9. i 12. tygodniu życia. Jest to szczepienie, które niestety daje kotu odporność tylko na około 6-8 miesięcy, dlatego też zaleca się powtarzać je co roku.

 

 

Podsumowanie
Na co zaszczepić kota?
Tytuł
Na co zaszczepić kota?
Opis

Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt wydaje raz na jakiś czas zalecenia dotyczące tego, na co zaszczepić kota. Do szczepień obowiązkowych należą kaliciwiroza, herpeswiroza oraz panleukopenia. Są też szczepienia dodatkowe, np. przeciwko białaczce lub wściekliźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *