Nadwaga u psa – skąd wiemy, że to już ten moment?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Nadwaga u psa – kiedy pies jest gruby?

Pies ma nadwagę wtedy, kiedy masa jego ciała jest nieproporcjonalnie wyższa od jego rozmiaru. Czyli mówiąc prostym językiem – pies ma nadwagę wtedy, kiedy jest za gruby.

Najczęściej jest to kwestia niewłaściwego odżywiania, braku aktywności fizycznej lub nieprawidłowych proporcji między tymi dwoma czynnikami. Jak to stwierdzić? Można samemu, patrząc na linię ciała zwierzaka. Najczęściej jednak to lekarz weterynarii zwraca uwagę opiekunowi, że jego pies lub kot troszkę za dużo waży, że należy zmienić dietę i zwiększyć aktywność fizyczną. Nie można powiedzieć, że pies powinien ważyć tyle i tyle, ponieważ każdy organizm jest inny. Każdy ma indywidualną docelową masę ciała. Ale obserwując sylwetkę da się stwierdzić, czy to już jest nadwaga u psa czy jeszcze nie.

Nadwaga u psa to tylko krok do otyłości

Nadwaga u psa powinna zaniepokoić opiekuna. Stąd już bowiem krok do otyłości, która może prowadzić do wielu chorób. Jeśli zauważymy, że nasz psiak się “zaokrąglił” warto zmniejszyć mu porcje jedzenia i zadbać o to, by miał więcej ruchu.

Nadwaga u psa – czy rasa ma znaczenie?

Na pewno dużo zależy od rasy, ale generalnie, jeśli patrzymy na psa z boku, jego brzuch powinien być ładnie podkasany – za klatką piersiową powinno się zacząć takie wcięcie do góry. Oczywiście inaczej będzie to wyglądało u charta, a inaczej u buldoga angielskiego. Niemniej jednak takie podkasanie powinno być zauważalne. Jak z kolei patrzymy z góry na sylwetkę psa stojącego na ziemi, to za linią żeber powinno być delikatne wcięcie w talii. I znów, w zależności od rasy, typu psa, będzie to mniej lub bardziej zaznaczone. Na “macanego” można też ocenić ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. To “badanie” pokaże nam, czy tłuszczu jest zbyt czy za mało. I tak, przywołany przeze mnie chart i buldog angielski będą się oczywiście pod tym względem różniły. Jednak lekarzowi weterynarii nie trudno jest stwierdzić, czy zwierzak ma nadwagę lub wręcz jest otyły, czy też masa jego ciała jest prawidłowa, a sylwetka właściwa.

Ile razy dziennie pies powinien jeść?

Na temat ilości i rodzaju karmy dla psów jest bardzo dużo różnych informacji. Nie ma jednej dobrej recepty. Jeżeli mamy do czynienia z psem wybitnie kanapowym, który przez trzy czwarte dnia śpi, a na spacery wychodzi na 5-10 minut, bo np. mieszka ze starszą osobą albo miał jakieś problemy ortopedyczne i dużo ruchu nie jest wskazane, to ilość karmy zjadanej w ciągu doby powinna być zdecydowanie mniejsza. Chodzi po prostu o zredukowanie ilości kalorii. I odwrotnie: Jeżeli mamy psa, który uwielbia aktywność sportową – biega z opiekunem po lesie, startuje w zawodach, pracuje w zaprzęgu z saniami, porcja pokarmu powinna być dużo większa, a ilość karmy podawana w ciągu doby – proporcjonalna do tego, co pies w ciągu doby spala.

Ile posiłków dziennie powinien dostawać pies: 1, 2, 3, 5? To trochę zależy od naszego trybu funkcjonowania. Nie jest tak jak w przypadku ludzi, że pies powinien zjeść 4-5 posiłków w ciągu dnia. Dorosły pies może dostawać jeden posiłek dziennie. Natomiast na pewno będzie mu przyjemniej, jeśli mu ten posiłek podzielimy na dwie porcje tak, żeby jadł dwa razy dziennie.

Jeszcze nadwaga u psa czy już otyłość?

Podobnie jak każdy organizm, również psy i koty przejawiają skłonność do tycia. Ale nie wszystkie rasy mają taką samą tendencję do gromadzenia dodatkowych kilogramów. Wśród psów królują labradory i retriwery. Są to psy, które mają niepohamowany apetyt i bardzo łatwo mogą przekroczyć tę granicę właściwej masy ciała, w wyniku czego będzie się u nich rozwijała nadwaga, a potem otyłość. Wśród kotów skłonnością do tycia wyróżniają się koty brytyjskie. To jest rasa znana z zamiłowania do kanapowego trybu życia i jej przedstawiciele częściej trafiają do gabinetów weterynaryjnych z nadwagą lub otyłością.

Natomiast są sytuacje, kiedy nadwaga będzie się rozwijała niezależnie od rasy. Na pewno u wszystkich zwierząt, bez względu na gatunek czy płeć, po zabiegu kastracji/sterylizacji organizm ma większe tendencje do tycia. Na pewno szybciej będą przybierać na wadze zwierzęta starsze z racji tego, że tempo ich metabolizmu spada. Jeżeli nasz zwierzak cierpi na jakąś chorobę – mam na myśli przede wszystkim niedoczynność tarczycy u psów, nadwaga i otyłość również będą się łatwiej rozwijały. W tym przypadku sytuacja jest o tyle komfortowa, że ponieważ nadwaga jest konsekwencją choroby, to lecząc właściwie chorobę pierwotną, jesteśmy w stanie wyjść z tej nadwagi i uniknąć otyłości. W pozostałych przypadkach opiekun musi zdać sobie sprawę z tego, że  jest to poważny problem i odpowiednio zbilansowana dieta oraz rozsądnie wprowadzona, zwiększona aktywność fizyczna, pozwolą zmniejszyć masę i doprowadzić do prawidłowej wagi.

 

 

Podsumowanie
Nadwaga u psa - skąd wiemy, że to już ten moment?
Tytuł
Nadwaga u psa - skąd wiemy, że to już ten moment?
Opis

Jeszcze nadwaga czy już otyłość? Kiedy pies jest za gruby? Co robić, by zrzucił zbędne kilogramy? - o tym mówi lekarz weterynarii Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *