Natura kota – jaka jest naprawdę?

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

www.zoopsycholog.com

Natura kota zawsze pozostanie trochę dzika

Natura kota zawsze pozostanie trochę nieodgadniona i dzika. W każdym kocie, nawet w tym, który śpi z nami w łóżku, tkwi kot pierwotny. Każdy z nas z pewnością widział kiedyś kota żyjącego w naturalnych warunkach. Kociarze powinni wiedzieć jak takie zwierzaki funkcjonują w swoim środowisku, czyli w jaki sposób się załatwiają, skąd biorą pożywienie, jak polują. Taka wiedza bardzo pomaga dogadać się z kotem, którego mamy w domu, ponieważ nawet kociak urodzony w domowych warunkach, który nigdy nie musiał polować, ma te zachowania w genach. Natura kota domowego ma w sobie sporo tej pierwotnej dzikości.

Natura kota jest dzika

Natura kota zawsze pozostanie trochę dzika, warto o tym pamiętać. Łatwiej wtedy będzie zrozumieć naszego domowego kota.

Koty zupełnie dzikie

Niektórzy właściciele uważają, że ich kot nadal pozostaje dziki. Co to właściwie znaczy? Koty możemy podzielić na trzy kategorie: koty zupełnie dzikie, które nigdy nie miały nic wspólnego z człowiekiem, same sobie radzą, same polują. Bardzo trudno je spotkać. Są takie miejsca na świecie, np. wyspy w okolicach Japonii, gdzie w stanie dzikim żyją przodkowie kota domowego. Co jakiś czas również, naukowcy ogłaszają odkrycie nowego gatunku dzikiego kota.

Koty półdzikie

To koty piwniczne, które żyją w miastach lub na wsiach w otoczeniu człowieka, ale nie nawiązują z nim bezpośredniego kontaktu, człowiek jest dla nich jedynie źródłem pożywienia. W miastach duże populacje takich kotów żyją tam, gdzie je ludzie dokarmiają, na wsiach natomiast, głownie w gospodarstwach. Te koty trzymają dystans, rzadko dają się pogłaskać, nie chcą być domowym koteczkiem.

Koty domowe

Trzecia kategoria to koty, z którymi jesteśmy w bardzo bliskich relacjach. Koty, które mieszkają z nami w domu (nawet jeśli wychodzą), śpią z nami w łóżku, przychodzą kolana. Możemy je głaskać, wziąć na ręce, robić im różne zabiegi higieniczne. Sterylizujemy je i kastrujemy, leczymy, często nawet bardzo intensywnie przedłużając im w ten sposób życie. Te koty są od nas całkowicie uzależnione.

Zobacz też:

Najważniejsze etapy socjalizacji kota

Potrzeby kota – jak je zaspokoić?

Koty i człowiek – o czym trzeba pamiętać

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *