Nawracające kontuzje u psów i kotów

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Nawracające kontuzje to częsty problem u starszych zwierząt

Większość kontuzji jakim ulegają psy i koty to urazy kończyn. Przede wszystkim są to stłuczenia, zwichnięcia i złamania, a także skaleczenia opuszek łap.

To, czy kontuzja będzie wracać w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Jeżeli mamy do czynienia z kontuzją ostrą, taką jak na przykład ranka opuszki, zerwany pazur, a nawet złamanie czy zwichnięcie, to po całkowitym wyleczeniu urazu dana kończyna wraca do pełnej ruchomości. Tego rodzaju kontuzje nie powinny wracać. Nawracające kontuzje to problem, który powstaje w sytuacji, kiedy w wyniku złamania czy zwichnięcia dochodzi do trwałych zmian w układzie kostnym.

Nawracajace kontuzje są często bolesne.

Nawracające kontuzje są częstą przypadłością u starszych psów. Do dawnych urazów dochodzą choroby zwyrodnieniowe stawów, które potęgują dolegliwości bólowe.

Kontuzje u seniorów

Wynika to z tego, że zmienia się ukątowanie stawów lub kości oraz układu ruchu. Prawdopodobieństwo nawrotu kontuzji i objawów bólowych, wynikające z doznanych urazów rośnie wraz z wiekiem, kiedy zaczynają się procesy zwyrodnieniowe stawów. Należy pamiętać, że jeżeli mamy starszego psa, który kuleje, to przyczyną kulawizny nie zawsze musi być kontuzja typu uraz czy stłuczenie. Często jest to związane z przewlekłymi procesami zwyrodnieniowymi albo zapalnymi. Przy takiej diagnozie trzeba liczyć się z tym, że zmiany bólowe i kulawizny będą nawracały. Wówczas postępowanie lekarzy ma na celu wydłużenie czasu pomiędzy tymi nawrotami. Weterynarze dążą do tego, żeby nawroty były coraz rzadsze oraz żeby zmiany nie postępowały i zatrzymały się na danym etapie. Jednak proste kontuzje powinny się obyć bez późniejszych nawrotów.

Ból na zmianę pogody

Uważam, że złamana kiedyś łapa może boleć, jednak u psów często nie widać wyraźnych objawów bólowych. Po prostu tego nie pokazują. Jest możliwe, że złamana w przeszłości łapa czy uraz w układzie kostnym dają objawy bólowe, jednak my tego nie zauważamy. Niestety pies nie może nam powiedzieć, że go boli. Natomiast rzeczywiście są możliwe nawroty bólowe i zdarzają się dosyć często, szczególnie u starszych psów.

Pierwsza pomoc przy urazie

Kiedy zwierzak dozna jakiegoś urazu, właściciele zazwyczaj decydują się poczekać dzień czy dwa zanim pójdą z nim do lekarza, jednak z punktu widzenia weterynarza zawsze wskazana jest kontrola lekarska. Może się bowiem okazać, że nie jest to zwykłe stłuczenie, ale poważna zmiana. Na przykład, kiedy kot kuleje na tylną łapę, właściciel dochodzi do wniosku, że najprawdopodobniej skądś spadł i nie warto konsultować się z lekarzem, a może się okazać, że przyczyną kulawizny jest zator. Z tego względu przy każdym procesie chorobowym, niezborności ruchowej czy zaburzeniach ruchu, wskazana jest wizyta u weterynarza. Lekarz może oczywiście stwierdzić, że nic poważnego nie widzi i zalecić postępowanie, które właściciel może przeprowadzić sam w domu, jednak moim zdaniem kontrola po każdym urazie jest wskazana.

Kiedy lekarz stwierdzi brak poważnych obrażeń, to podstawowym postępowaniem są okłady z lodu, lekki masaż – w zależności od urazu. Powstałą zmianę można smarować Altacetem, jednak należy pamiętać, że zwierzęta mają sierść, więc nie jest to możliwe we wszystkich miejscach. Można również naświetlać i ogrzewać stłuczone miejsce. Sposobów na poradzenie sobie z takim urazem jest wiele, jednak moim zdaniem to lekarz weterynarii powinien zalecić odpowiedni rodzaj leczenia – najlepszy dla konkretnego urazu.

 

Podsumowanie
Nawracające kontuzje u psów i kotów
Tytuł
Nawracające kontuzje u psów i kotów
Opis

Kontuzje mają to do siebie, że lubią się odzywać nawet po kilku latach od doznanego urazu. Nie tylko u ludzi, również u zwierząt. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog, mówi o nawracających kontuzjach u psów i kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *