Nerki – jak działają? Możliwe zaburzenia

lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii, endokrynologii

SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

Nerki psów i kotów funkcjonują tak, jak nerki człowieka

Nerki filtrują krew – powstaje mocz, który powinien być pozbawiony krwinek, białka i wszystkich substancji, a zawierać substancje, które muszą zostać usunięte z organizmu. Zdrowy psiak powinien wychodzić na spacer i móc oddać mocz, co najmniej trzy razy dziennie. Jednak, jeśli zwierzak rzadko sika, nie oznacza to od razu, że ma predyspozycje do chorób nerek. Ale, jeżeli pies ma predyspozycje do kamicy, a pewne rasy psów mają takie predyspozycje (klasycznym przykładem jest sznaucer), to należy z nim wychodzić na dwór częściej. Musi też dostawać do picia więcej wody. O ile pies zazwyczaj pije wtedy, kiedy jest spragniony, to czasem okazuje się, że ilość płynów, którą na co dzień dodatkowo pobiera, jedząc suchy pokarm i pobierając wodę w pokarmie, może wpływać negatywnie na jego układ moczowy. Wiąże się to głównie z kamicą.

Nerki u kota i psa działają tak samo jak u ludzi.

Nerki to filtr, który oczyszcza organizm z niepotrzebnych substancji. Najczęstsze schorzenie to kamica nerkowa. Aby jej uniknąć trzeba pilnować, żeby zwierzaki piły. Koty z natury piją mało i lubią popijać z różnych dziwnych naczyń. Warto im je porozstawiać w mieszkaniu.

Dodatkowe pojenie

Jeżeli chodzi o samą czynność nerek, to nie jest tak, że jeżeli będziemy dużo pić, to będziemy mieć zdrowe nerki. Wszystkie te schorzenia dotyczą kamicy. Podobnie jest u kotów. Koty z natury bardzo mało piją. Są koty, które oddają mocz raz na dobę. To je predysponuje oczywiście do problemów z kryształami, z kamicą. Pojawia się problem z oddawaniem moczu, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz. Ważnym elementem terapii jest zmiana nawyków. Można na przykład zmienić karmę suchą na mokrą, porozstawiać naczynia z wodą – koty lubią pić z różnych dziwnych miejsc, ze słoików, z wazonów, filiżanek. Są też specjalne fontanny dla kotów. Jeśli kot współpracuje, to niektórzy właściciele dodatkowo poją go strzykawką, dzięki czemu można rozwiązać problem kamicy.

Posikiwanie może być objawem choroby

Objawy zaburzonej mikcji, czyli trudności z oddawaniem moczu, mogą być różne u psów i u kotów. U kota trudno cokolwiek zobaczyć, bo idzie do kuwety, coś tam skrobie, pogrzebie, wyjdzie, znowu wejdzie, i właściciel nie do końca wie, że jest jakiś problem. Możemy dostrzec domieszkę krwi w moczu. Może być tak, że kot idąc do kuwety miauczy, a może być też tak, że kot załatwia się poza kuwetą w różnych dziwnych miejscach. Myślimy, że jest złośliwy, ale koty z natury rzadko są złośliwe, najczęściej jest to wołanie o pomoc. Posikiwanie w różnych miejscach w domu może też być objawem problemów z układem moczowym. Ale nie zawsze. Kotu może po prostu coś dolegać – boleć go ząb, brzuch, może mieć depresję. Nie zawsze należy odbierać to jako złośliwość nawet, jeśli nasika nam do łóżka. Jest to bardzo wyraźna chęć zwrócenia uwagi właściciela.

Objawy problemów z nerkami u psów

Objawem problemów z nerkami u psa może być fakt, że posikuje w domu. Należy wtedy zebrać próbkę moczu, jeśli tylko mamy podejrzenie, że coś dzieje się z układem moczowym, zanieść do lekarza weterynarii i wykonać podstawowe badanie moczu. Bez tego nie da się leczyć układu moczowego. Psy mogą posikiwać w domu, częściej lub dłużej oddawać mocz na spacerach. Strumień może być cieńszy, widzimy, że zwierzak próbuje zrobić siku i wydusza z siebie mocz. Pierwsze objawy rozpoznamy po tym, że na początku strumień był ładny, gładki, nic się nie działo i nagle albo ten strumień jest przerywany, albo pies się napina i nic nie leci. Jeżeli jest całkowita niedrożność, to nic nie leci, zwierzak może mocno pracować jeszcze tłocznią brzuszną.

 

 

Podsumowanie
Nerki - jak działają? Możliwe zaburzenia.
Tytuł
Nerki - jak działają? Możliwe zaburzenia.
Opis

Nerki u psów i kotów funkcjonują tak samo jak u człowieka. Flitrują krew i wydalają z organizmu wszystkie niepotrzebne i szkodliwe substancje. Psy i koty, które mają predyspozycje do kamicy nerkowej - najczęstszego schorzenia nerek - powinny więcej pić, a psy - częściej wychodzić na spacer. O objawach problemów z nerkami i o tym, co robić, gdy się pojawią, mówi lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska – konsultant ds. nefrologii, urologii, endokrynologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *