Niedobór ruchu u psów i kotów

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Niedobór ruchu źle wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny psów oraz kotów.

Niedobór ruchu u psów i kotów może powodować dużo negatywnych skutków. Psy zazwyczaj są zmuszone do ruchu, ponieważ wyprowadzamy je na spacer. Jeśli te spacery są bardzo krótkie i pies jest niewybiegany, szybciej rozwija się u niego otyłość.

Niedobór tuchu może mieć wiele negatywnych skutków

Niedobór ruchu u kota może prowadzić do otyłości, a ta z kolei powodować cukrzycę. Dlatego warto kociakowi zapewnić aktywność fizyczną, np. w zabawie.

Rozwój mięśni i socjalizacja

Niedobór ruchu powoduje również nieprawidłową pracę mięśni, co później skutkuje u psa dolegliwościami układu kostno-stawowego. Nierozbudowane odpowiednio mięśnie powodują, że stawy i kości źle funkcjonują. Ruch jest więc bardzo ważny, szczególnie u młodych psów, sprawia bowiem, że zwierzak dobrze rozwija się fizycznie, pełni również rolę socjalizacyjną. Pies poznaje świat, inne psy i ludzi. Odpowiednia ilość ruchu sprawia także, że pies nie rozrabia w domu. To ważna informacja dla właściciela: wybiegany pies jest spokojniejszy w domu. Niekiedy właściciele tego nie doceniają. Warto pamiętać, że psy nadpobudliwe, energiczne, które mają tzw. ADHD, potrafią się uspokoić właśnie dzięki odpowiedniej dawce ruchu.

Niedobór ruchu u kota może powodować cukrzycę

Kotu trudniej zapewnić ruch, ponieważ jako zwierzę głównie domowe, nie wychodzi na zewnątrz (oczywiście są koty, które mają możliwość wyjścia na dwór). Dlatego w domu także musimy zadbać o ruch i aktywność naszego kota. Niedobór ruchu u kotów, podobnie jak u psów, sprzyja otyłości. Z kolei bardzo częstym powikłaniem otyłości u kotów jest cukrzyca oraz problemy ze stawami, których koty niestety nie pokazują. Kot robi się gruby, z wiekiem zaczyna go wszystko boleć, jest mało aktywny. Jeśli zagwarantujemy kociakowi czy kotu w średnim wieku, odpowiednią ilość ruchu, to zwierzak będzie bardziej szczęśliwy i się nie roztyje. Poza tym, poprzez ruch i odpowiednie zajęcie kota, możemy również wyeliminować wiele problemów behawioralnych. Ruch potrzebny więc zarówno do prawidłowego rozwoju fizycznego (kośćca, mięśni), jak i psychicznego. Dotyczy to w takim samym stopniu psów, jak i kotów.

 

 

Summary
Niedobór ruchu u psów i kotów
Title
Niedobór ruchu u psów i kotów
Description

Niedobór ruchu u psa może skutkować nieprawidłowym rozwojem układu kostno-stawowego. U kota natomiast, brak ruchu najczęściej powoduje otyłość, której skutkiem może być cukrzyca. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu dziennie można też wyeliminować wiele problemów behawioralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *