lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog
Lecznica weterynaryjna Teodor
Niedobór ruchu źle wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny psów oraz kotów.
Niedobór ruchu u psów i kotów może powodować dużo negatywnych skutków. Psy zazwyczaj są zmuszone do ruchu, ponieważ wyprowadzamy je na spacer. Jeśli te spacery są bardzo krótkie i pies jest niewybiegany, szybciej rozwija się u niego otyłość.
Rozwój mięśni i socjalizacja
Niedobór ruchu powoduje również nieprawidłową pracę mięśni, co później skutkuje u psa dolegliwościami układu kostno-stawowego. Nierozbudowane odpowiednio mięśnie powodują, że stawy i kości źle funkcjonują. Ruch jest więc bardzo ważny, szczególnie u młodych psów, sprawia bowiem, że zwierzak dobrze rozwija się fizycznie, pełni również rolę socjalizacyjną. Pies poznaje świat, inne psy i ludzi. Odpowiednia ilość ruchu sprawia także, że pies nie rozrabia w domu. To ważna informacja dla właściciela: wybiegany pies jest spokojniejszy w domu. Niekiedy właściciele tego nie doceniają. Warto pamiętać, że psy nadpobudliwe, energiczne, które mają tzw. ADHD, potrafią się uspokoić właśnie dzięki odpowiedniej dawce ruchu.
Niedobór ruchu u kota może powodować cukrzycę
Kotu trudniej zapewnić ruch, ponieważ jako zwierzę głównie domowe, nie wychodzi na zewnątrz (oczywiście są koty, które mają możliwość wyjścia na dwór). Dlatego w domu także musimy zadbać o ruch i aktywność naszego kota. Niedobór ruchu u kotów, podobnie jak u psów, sprzyja otyłości. Z kolei bardzo częstym powikłaniem otyłości u kotów jest cukrzyca oraz problemy ze stawami, których koty niestety nie pokazują. Kot robi się gruby, z wiekiem zaczyna go wszystko boleć, jest mało aktywny. Jeśli zagwarantujemy kociakowi czy kotu w średnim wieku, odpowiednią ilość ruchu, to zwierzak będzie bardziej szczęśliwy i się nie roztyje. Poza tym, poprzez ruch i odpowiednie zajęcie kota, możemy również wyeliminować wiele problemów behawioralnych. Ruch potrzebny więc zarówno do prawidłowego rozwoju fizycznego (kośćca, mięśni), jak i psychicznego. Dotyczy to w takim samym stopniu psów, jak i kotów.
Niedobór ruchu u psa może skutkować nieprawidłowym rozwojem układu kostno-stawowego. U kota natomiast, brak ruchu najczęściej powoduje otyłość, której skutkiem może być cukrzyca. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu dziennie można też wyeliminować wiele problemów behawioralnych.