Nieprzyjemny zapach z pyska – przyczyny

lek.wet. Emilia Klim – stomatologia weterynaryjna

www.stomatologweterynaryjny.pl
Emilia Klim – Facebook

Brzydki zapach z pyska jest sygnałem, że w jamie ustnej zwierzaka dzieje się coś złego. Często przyczyną są choroby przyzębia.

Nieprzyjemny zapach z pyska – choroby jamy ustnej

Psu lub kotu, które mają nieprzyjemny zapach z pyska trzeba się dokładnie przyjrzeć, dlatego że najczęściej taki zapach jest wtórny do toczącej się choroby przyzębia. Bakterie, które tworzą płytkę bakteryjną produkują również lotne związki siarki. Jest to jeden z metabolitów. Ten tzw. zapach zgniłego jaja to właśnie lotne związki siarki – produkt uboczny metabolizmu bakterii. W chorobie przyzębia mamy do czynienia z procesami gnilnymi. Bakterie, które produkują enzymy niszczą kość otaczającą ząb. Wtedy rozwija się kieszeń, zanik przyzębia postępuje i stąd najczęściej bierze się przykry zapach z pyszczka. Zdarza się, że podczas wizyty konsultacyjnej wącham pacjentów, ponieważ nieprzyjemny zapach z pyska jest pierwszą oznaką, że gdzieś mamy jakiś problem.

Nieprzyjemny zapach z pyska powodują lotne związki siarki, wytwarzane przez bakterie

Nieprzyjemny zapach z pyska u psa lub kota nie wynika z problemów żołądkowych. Przyczyną są choroby przyzębia, nowotwory lub czasami ciało obce, które utkwi zwierzakowi gdzieś między zębami.

Nieprzyjemny zapach z pyska – lotne związki siarki

To, co widać na ekranie to jama ustna pacjenta, którego zakwalifikowałam na zabieg profilaktyczny. Takim zabiegiem nazywamy usuwanie złogów kamienia nazębnego i polerowanie zębów. Jest to zabieg pielęgnacyjny. Przed każdym takim zabiegiem wykonuje się zdjęcia rentgenowskie po to, żeby wykryć wszelkie patologie. W tym przypadku zdjęcia RTG pokazały, że pacjent, który przyszedł na czyszczenie zębów ma bardzo zaawansowaną chorobę przyzębia. Jeśli się przyjrzymy, to zobaczymy, że dziąsła pokrywają koronę w okolicy szyjki zęba. Nie są cofnięte, nie ma recesji dziąsła. Natomiast na zdjęciu widać wyraźnie, gdzie jest kość. Tu jest miejsce, w którym kończy się kość. Zęby praktycznie wiszą w powietrzu. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. kieszenią patologiczną, w której znajdują się bakterie i niszczą tę kość. Bakterie produkują lotne związki siarki i stąd się bierze ten nieprzyjemny zapach.

U tego pacjenta trzeba było te zęby usunąć, ponieważ nie spełniały już swojej funkcji. Wykazywały ruchomość i stąd brał się nieprzyjemny zapach. Kiedy wszystkie kieszenie oraz zęby objęte chorobą przyzębia zostaną wyeliminowane, ten zapach się normuje. Często od razu po zabiegu, kiedy pacjent wychodzi, opiekunowie zauważają, że już na tym etapie zapach z pyszczka się poprawił.

Nieprzyjemny zapach z pyska – choroby nowotworowe

Kluczowa jest przede wszystkim dokładna diagnoza, obejrzenie przyzębia, ponieważ ten brzydki zapach bardzo często jest wtórny do choroby przyzębia. Czasami może to być również kwestia problemów nowotworowych. Guzy jamy ustnej, które ulegają wtórnej martwicy i rozpadowi również powodują bardzo przykry zapach z jamy ustnej. Może to też być kwestia zalegającego gdzieś ciała obcego. Dotyczy to szczególnie dużych psów, chociaż mają znacznie lepsze przyzębie niż małe. W sytuacji, kiedy pies ciągle gryzie patyki może się zdarzyć, ze jakaś drzazga wejdzie między zęby, rozwija się kieszeń i pojawia się nieprzyjemny zapach. Trzeba być na to wyczulonym. Psu czy kotu nie śmierdzi z żołądka – to jest mit. Natomiast trzeba się przede wszystkim przyjrzeć temu, jaka jest kondycja przyzębia.

 

 

Podsumowanie
Nieprzyjemny zapach z pyska - przyczyny
Tytuł
Nieprzyjemny zapach z pyska - przyczyny
Opis

Nieprzyjemny zapach z pyska nie jest oznaką problemów z żołądkiem, jak sądzą niektórzy. Przyczyną są choroby toczące się w jamie ustnej. O tym, jakie schorzenia powodują, że naszemu pupilowi śmierdzi z pyska, mówi lek.wet. Emilia Klim – stomatologia weterynaryjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *