Nietolerancja pokarmowa

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Nietolerancja pokarmowa i alergia pokarmowa to nie to samo

Nietolerancję pokarmową należy odróżnić od alergii pokarmowej. Alergia występuje przy atopowym zapaleniu skóry i długiej ekspozycji na dany czynnik pokarmowy. Później wzrasta stężenie wytwarzanych przeciwciał, a kiedy osiąga pewien poziom – pojawia się reakcja alergiczna. To jest alergia pokarmowa. Przy nietolerancji pokarmowej natomiast, idiosynkrazja, czyli wrodzona nadwrażliwość organizmu na pewne substancje, nie ma istotnego znaczenia. Do organizmu dostaje się jakiś czynnik, organizm źle go rozpoznaje, “buntuje się” i szybko na niego reaguje. Stąd, jeśli to jest nietolerancja pokarmowa, objawy są natychmiastowe. I zazwyczaj są to objawy ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, wymioty. Ale zdarza się też pokrzywka.

Nietolerancja pokarmowa to szybko wybko występujące objawy

Nietolerancja pokarmowa może przebiegać ze świądem, pokrzywką czy bąblami na skórze, tak jak wiele różnych schorzeń. Dlatego zanim podamy leki, musimy wykluczyć inne choroby.

Bąble na skórze

Kiedy objawy u psa występują nagle na skórze, to należy zakładać, że doszło do nietolerancji albo nadmiernej reakcji na jakiś czynnik. Dlatego szukając przyczyn należy cofnąć się o kilka godzin lub o dzień, dwa i sprawdzić co mogło być powodem tych objawów. Na przykład warto sprawdzić, co pies jadł, bo 2-3 godziny wystarczą, żeby poczuł się źle i żeby pojawiły wymioty, biegunka, albo od razu bąble na skórze. To są objawy typowe dla nietolerancji pokarmowej, które odróżniają ją od alergii.

Świąd nie musi oznaczać alergii

Problem polega na tym, że dla właściciela każda choroba przebiegająca ze świądem jest alergią. Bo właściciel patrzy, czy pies się drapie, czy nie. Jeśli się drapie to znaczy, że ma alergię. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ jest mnóstwo chorób, które mogą wywoływać świąd: choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość hormonalna, niektóre nowotwory, atopia, która jest chorobą alergiczną, alergia pokarmowa, nietolerancja pokarmowa, ukąszenie przez owady, itp.  – wszystko to może przebiegać ze świądem. Pytanie brzmi: czy jest to świąd pierwotny, związany z podstawową chorobą, czy wtórny.  W przypadku nadwrażliwości lub nietolerancji pokarmowej, mamy objawy ze strony przewodu pokarmowego i zazwyczaj występują one w krótkim czasie od momentu pojawienia się czynnika, który je wywołał. Natomiast przy normalnej alergii pokarmowej, jeśli dany czynnik się pojawił, nie ma już możliwości, żeby się cofnął, chyba że całkowicie cofniemy dany czynnik pokarmowy. Tak więc, zanim wprowadzę leki muszę wykluczyć pewne choroby. Jeżeli będę miał jakiekolwiek wątpliwości, zanim pogorszę sprawę, muszę się upewnić, że nie ma tych chorób. Bo kiedy już wejdziemy z pewnymi lekami, to czasami możemy doprowadzić pacjenta do takiego stanu, że później będzie miał problem.

 

 

Podsumowanie
Nietolerancja pokarmowa
Tytuł
Nietolerancja pokarmowa
Opis

Nietolerancję pokarmową należy odróżnić od alergii pokarmowej. Przy nietolerancji objawy występują natychmiast. Są to zazwyczaj biegunka i wymioty, ale zdarza się też pokrzywka. Natomiast, żeby pojawiła się reakcja alergiczna, poziom alergenu w organizmie musi osiągnąć odpowiednie stężenie, a to przeważnie trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *