Nietrzymanie moczu – przyczyny, leczenie

lek. wet. Anna Klimczak – konsultant ds. urologii, nefrologii oraz endokrynologii weterynaryjnej

Facebook: Nefrologia weterynaryjna

Nietrzymanie moczu – dobra diagnoza

Przyczyną nietrzymania moczu u starszych psów są często problemy neurologiczne. Na przykład przepukliny lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i ucisk unerwienia.

Nietrzymanie moczu można leczyć, ale trzeba zdiagnozować konkretną przyczynę tej przypadłości. A przyczyn może być wiele. Zawsze najpierw należy wykluczyć schorzenia takie jak infekcje bakteryjne, problemy z kryształami oraz kamicę, które są najczęstsze i najłatwiejsze w wyleczeniu. Jeśli pacjent jest młody zawsze trzeba brać pod uwagę wady wrodzone. Są to na ogół anomalie anatomiczne, które leczy się chirurgicznie. Zazwyczaj mamy do czynienia z ektopią jednego lub obu moczowodów. Moczowody zamiast uchodzić do pęcherza moczowego, który jest naturalnym zbiornikiem moczu w organizmie, uchodzą do innego miejsca, np. do cewki moczowej albo do końcowego odcinka przewodu pokarmowego. U suk często zdarza się, że moczowody uchodzą do pochwy. Bez ingerencji chirurgicznej nie jesteśmy w stanie tego wyleczyć. Takie zwierzę na ogół cały czas popuszcza. Od momentu, kiedy je adoptowaliśmy czy kupiliśmy, cały czas kapie z niego mocz, a kiedy leży tworzy się pod nim plama moczu. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie pomóc farmakologicznie.

Nietrzymanie moczu może mieć podłoże neurologiczne.

Nietrzymanie moczu może pojawić się po kastracji. Charakterystyczne wówczas jest popuszczanie w pozycji leżącej.

Nietrzymanie moczu – anomalie anatomiczne

U młodych zwierząt mogą zdarzyć się również inne anomalie anatomiczne. U suczek są to różne nieprawidłowości w budowie pochwy. Musimy pamiętać, że cewka moczowa u suk uchodzi do pochwy, więc jeśli w pochwie mamy jakiekolwiek nieprawidłowości anatomiczne, takie jak różnego rodzaju zwężenia, przegrody, beleczki, bardzo często będzie się to niestety przekładać na problemy z oddawaniem moczu. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna, farmakologicznie nie możemy specjalnie pomóc.

U samców przy zaburzeniach z oddawaniem moczu należy brać pod uwagę prostatę. Jest to bardzo częsty problem u psów niekastrowanych. Kiedy pojawiają się problemy z prostatą – różnego rodzaju zapalenia, zwyrodnienia, zmiany nowotworowe, mogą one być przyczyną nietrzymania moczu. U psów dorosłych najczęściej spotykamy się z nietrzymaniem moczu po kastracji. Zdecydowanie częściej obserwujemy to u suk, natomiast może również zdarzyć się u kastrowanych samców, a także, co ciekawe, u niewykastrowanych suk i niewykastrowanych samców. Leczenie jest dosyć proste. Jest to leczenie farmakologiczne, najczęściej doustne. Na ogół reakcja jest bardzo pozytywna i wszyscy są zadowoleni z efektów. Zdarzają się też oczywiście bardziej oporni pacjenci, ale zazwyczaj leczenie jest skuteczne. Rzadko musimy prosić o pomoc chirurga, ale czasami trzeba ostrzykać okolice cewki moczowej, żeby trochę zwiększyć opór, albo podwiązać pochwę, żeby wspomóc trzymanie moczu. W takiej sytuacji charakterystyczne jest nietrzymanie moczu w pozycji leżącej. Bardzo często psy zostawiają po sobie mokrą plamę.

Nietrzymanie moczu – podłoże neurologiczne

Musimy również pamiętać, że zarówno cewka jak i pęcherz moczowy kontrolowane są przez układ nerwowy. Jeśli są jakiekolwiek zaburzenia w obrębie układu nerwowego, może się to przełożyć na jakość oddawanego moczu i być przyczyną nietrzymania moczu. Mam wrażenie, że jest to bardzo częsta przyczyna nietrzymania moczu u kotów, z tego względu, że one częściej niż psy ulegają wypadkom. Wypadają z balkonu, wpadają pod samochód. Często do lecznicy trafiają koty np. po kopnięciu w brzuch. U takich kotów leczenie jest trudne. W ogóle w przypadku neurologicznego podłoża nietrzymania moczu leczenie jest utrudnione, a jego efekt nie do końca satysfakcjonujący. Jesteśmy w stanie w jakiś sposób pomóc, natomiast niestety na ogół to nietrzymanie moczu w dalszym ciągu występuje.

U starszych psów częstą przyczyną nietrzymania moczu są również problemy neurologiczne. Na przykład przepukliny lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i ucisk unerwienia. W takich przypadkach rzadko możemy pomóc. Leki wspomagające układ nerwowy, leki przeciwbólowe, czasami różne zabiegi chirurgiczne często przynoszą ulgę, jednak nietrzymanie moczu może się w jakimś stopniu utrzymywać już do końca życia.

 

 

 

Podsumowanie
Nietrzymanie moczu - przyczyny, leczenie
Tytuł
Nietrzymanie moczu - przyczyny, leczenie
Opis

Kiedy pies ma problemy z nietrzymaniem moczu trzeba skonsultować się z weterynarzem. Przyczyną może być zwykła infekcja, ale może się też okazać, że powód schorzenia jest bardziej skomplikowany. O przyczynach nietrzymania moczu u psów i kotów oraz metodach leczenia, mówi lek. wet. Anna Klimczak – konsultant ds. urologii, nefrologii oraz endokrynologii weterynaryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *