Nowotwór u zwierzaka – czy to wyrok?

 lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog

Lecznica weterynaryjna Dom-Vet

Nowotwór wcale nie musi oznaczać najgorszego

Z różnych tkanek mogą być różne nowotwory, np. rak to tylko jeden z wielu nowotworów tkanki nabłonkowej.  Natomiast czy to jest wyrok? Zazwyczaj nie. Przeważnie jesteśmy w stanie wyleczyć nowotwór, albo zaleczyć go na jakiś czas, tak jak chorobę serca, nerek, czy inne choroby dermatologiczne. Atopowe zapalenie skóry na przykład, leczymy całe życie. Podobnie jest z chorobą nowotworową. To choroba przewlekła, więc jesteśmy w stanie ją zaleczyć. Czasami jednak nowotwory są tak agresywne, że rzeczywiście nie ma metod leczenia.

Nowotwór u zwierząt można leczyć lub zaleczyć

Nowotwór zdiagnozowany u zwierzaka nie musi od razu oznaczać wyroku śmierci. Obecnie dostępne są różne metody leczenia, w tym chemio- i radioterapia. Bardzo często więc, udaje się zwierzę wyleczyć lub przynajmniej zaleczyć chorobę.

Metody leczenia nowotworów

Obecnie mamy cały wachlarz metod leczenia nowotworów u zwierząt, podobnie zresztą, jak u ludzi, w podobnym zakresie. To przede wszystkim zabiegi chirurgiczne, operacyjne – często jest to 50% wszystkich działań, które podejmujemy w onkologii; chemioterapia, jako metoda leczenia z wyboru np. chłoniaków, które bardzo ładnie reagują na tę terapię i nie ma problemu ze skutkami ubocznymi; radioterapia, która może nie jest w Polsce do końca dostępna, ale można ze zwierzakiem wyjechać za granicę, do innych krajów europejskich. Nowotwory mózgu leczymy radioterapią albo chirurgią. W większości przypadków jesteśmy w stanie to zaleczyć. Potrzeba na to roku, dwóch, w zależności od nowotworu. Dostępna jest także terapia molekularna – to rodzaj chemioterapii, która polega na działaniu bezpośrednio na receptory w komórkach nowotworowych. W tej chwili stosujemy dwa leki zarejestrowane w Europie. Podejmowane są także próby terapii szczepionkowej, czyli immunoterapii, ale to dopiero początki. W leczeniu nowotworów u zwierząt przede wszystkim ważna jest współpraca właściciela z lekarzem, którego zadaniem jest poprawa komfortu i jakości życia zwierzaka.

Chemioterapia

Często spotykam się z tym, że właściciele zwierząt często porównują chemioterapię w medycynie ludzkiej, do chemioterapii w weterynarii. A to jest zupełnie co innego. W weterynarii nie leczymy pacjenta na siłę, tylko staramy mu się poprawić komfort i jakość jego  życia. To jest najważniejsze – standard, który staramy się zachować. Podajemy leki w innych dawkach, niż to jest w medycynie ludzkiej. Przeważnie dawki te są duże niższe, ale naszym celem jest poprawa jakości życia zwierzaka. Wydłużenie życia oczywiście też, ale nie za wszelką cenę. Jeżeli nie ma poprawy, komfortu zwierzaka, to wtedy należy rozważyć eutanazję.

Rok życia psa czy kota to

Jeżeli nie ma odpowiedzi na leczenie, pacjent się męczy, nie chce jeść, nie chce pić, nie cieszy się życiem (inaczej postrzegamy komfort życia psa czy kota, niż w medycynie ludzkiej), to nie staramy się na siłę trzymać go przy życiu. Chodzi o to, żeby normalnie funkcjonował, tak jak wcześniej. Większość właścicieli mówi, że po takich terapiach mówi, ich zwierzak czuje się dużo lepiej niż przed. I to jest właśnie nasz cel. Oprócz tego  – wydłużenie życia. Czasami jesteśmy w stanie wydłużyć je o kilka lat, a czasami nawet zwierzaka całkowicie wyleczyć, chociaż choroba wskazuje co innego. Jeżeli pacjent ma 14-15 lat i zapewnimy mu kilka lat życia, to jest bardzo dużo. Rok życia dla psa czy kota to 7-10 lat życia człowieka.

Zobacz też:

Jak rozpoznać nowotwór u zwierzaka?

Rak prostaty i gruczołu mlekowego

Nowotwory u zwierząt – rodzaje, kontrola

Podsumowanie
Nowotór u zwierzaka - czy to wyrok?
Tytuł
Nowotór u zwierzaka - czy to wyrok?
Opis

Nowotwór u zwierzaka zazwyczaj nie oznacza najgorszego. Obecnie w weterynarii dostępne są różne metody leczenia, więc często można zwierzę wyleczyć, albo zaleczyć chorobę. W czasie terapii bardzo ważna jest współpraca właściciela z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *