lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog
Lecznica weterynaryjna Dom-Vet
Nowotwory u zwierząt często można wyleczyć
W przypadku wykrycia nowotworu u psa czy kotów nie należy wpadać w panikę. Sporo tych nowotworów to nowotwory łagodne, zwłaszcza w młodym wieku, bo nieprawdą jest, że występują one tylko u starszych zwierząt. Zdarzają się także u młodych. Często też nowotwory u zwierząt są miejscowo złośliwe, albo łagodne. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o nowotwory skóry. Najczęściej u młodych psów, rocznych, dwuletnich, zdarza się histiocytoma, nowotwór skóry, który jest miejscowo łagodny. Spontanicznie ulega remisji, czyli zanika i nie ma po nim śladu. Natomiast najczęściej spotykane nowotwory złośliwe, to chłoniaki u psów.

Nowotwory u zwierząt mogą zaatakować zarówno młode jak i starsze osobniki. Najczęściej występujące nowotwory to chłoniaki, tłuszczaki i mięsaki. Najlepszą metodą diagnozy i kontroli jest biopsja.
Tłuszczaki infiltrujące
Spośród nowotworów na które zwierzaki przeważnie chorują, możemy wyróżnić: chłoniaki oraz, szeroko pojęte, mięsaki – naczyniako-mięsaki i kostniako-mięsaki, czyli nowotwory narządów wewnętrznych i kości. Jeżeli chodzi o koty są to najczęściej nowotwory skóry, chociażby rak płaskonabłonkowy u kotów jasnych, o umaszczeniu biało-czarnym lub białym. Poza tym u kotów występują też chłoniaki. Chłoniak to drugi najczęściej atakujący nowotwór. U kotek niestety dosyć powszechne są również guzy gruczołu mlekowego. Tłuszczaki to rozrosty łagodne, zdarzają się natomiast tzw. tłuszczaki infiltrujące, czyli wnikające w tkankę mięśniową albo podskórną. Wtedy wymagają już terapii lub radioterapii, bądź też interwencji chirurgicznej, jeżeli jest to możliwe.
Jak kontrolować nowotwory u zwierząt?
Najlepszą metodą kontroli nowotworów u zwierząt jest biopsja, którą należy powtarzać co jakiś czas. Biopsja cienkoigłowa nie wymaga znieczulenia, nie jest bolesna, podobnie jak u ludzi. Klasyfikacja TNM mówi nam o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. “T” znaczy guz, “N” to węzły chłonne, “M” – przerzuty odległe. Sprawdzamy, czy nowotwór rozprzestrzenił się po całym organizmie, czy jest zlokalizowany tylko miejscowo. Stawiamy diagnozę po wykonaniu poszczególnych badań dodatkowych, takich jak: badania krwi, rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Są one niezbędne, żeby ocenić, jak bardzo zaawansowana jest choroba.
Zobacz też:
Tomografia komputerowa zwierząt
Nowotwory u zwierząt często można wyleczyć, wiele z nich bowiem jest łagodnych. Szczególnie u młodych psów czy kotów. Najczęściej spotykane nowotwory to m.in. histiocytoma, chłoniaki, mięsaki i tłuszczaki. U kotek dosyć często zdarzają się także guzy gruczołu mlekowego.