Odpadanie pazurów – przyczyny, diagnozowanie

lek.wet. Rafał Kaczor

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Odpadanie pazurów może mieć różne przyczyny

Odpadanie puszki pazurowej może wynikać na przykład z dużego deficytu substancji odżywczych – witamin i minerałów. Niestety jednak takie samoistne zrzucanie puszki pazurowej jest najczęściej początkiem nowotworzenia.

W takiej sytuacji należy udać się z takim pacjentem do lekarza weterynarii, zgłosić ten problem, pobrać biopsję z tworzywa takiego pazura i postępować w zależności od wyników. Odpadanie pazurów może mieć bowiem różne przyczyny: nowotworzenie, choroba autoimmunologiczna, alergia. Jest dużo możliwości. Trzeba to dobrze zdiagnozować i przede wszystkim nie lekceważyć problemu.

Odpadanie pazurów może świadczyć o chorobie autoimmunologicznej

Odpadanie pazurów u zwierzaka może być objawem kłopotów ze zdrowiem. Nie należy tego problemu lekceważyć. Pamiętajmy też, że pies powinien mieć odpowiednią ilość ruchu. Dzięki temu pazury będą mu się ładnie ścierały i nie będzie trzeba obcinać ich u weterynarza.

Jak się zorientować, że psu odpadają pazury?

Odpadanie pazurów boli, pojawia się kulawizna. To tak jakby ktoś nam zerwał paznokieć, mamy żywą tkankę na wierzchu. Tak samo jest u psa. Staje na odsłoniętej tkance, boli go to i często krwawi. Psy zazwyczaj liżą te łapy. Problem jest więc łatwy do zauważenia. Jeżeli notorycznie powtarza się na tych samych pazurach, to bardzo często mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną lub nowotworzeniem.

Można powiedzieć, że organizm jest nadreaktywny na własne tkanki i przez to pazury są jakby autoamputowane. Tak samo jak u ludzi, choroby autoimmunologiczne mogą pojawić się w każdym wieku. Może się zdarzyć tak, że przyczyną takiej choroby, tak jak przy babeszjozie, jest hemoliza – organizm niszczy własne krwinki czerwone. Ale może być też tak, że organizm niszczy puszkę pazurową i objawem jest właśnie zrzucanie pazura. Nie wynika to zazwyczaj z przebytych chorób. Takie problemy częściej zdarzają się u psów rasowych. Szczególnie u ras, które są rzadkie i mamy na przykład jedną hodowlę w kraju lub kilka w Europie. Najwięcej problemów tego typu mają psy ras rzadko występujących.

Czy przyczyną problemu może być grzybica?

Teoretycznie tak, ale musiałaby to być bardzo silna grzybica. Przeważnie, jeśli pazury są zajęte przez grzybicę to się rozdwajają i kruszą. Raczej nie odpada puszka pazurowa. Wygląda to zupełnie inaczej. Pazury są zmienione, zniekształcone. Podobnie jak paznokieć u człowieka, pazur z grzybicą u psa staje się pogrubiały, brzydki, chropowaty. Przyjmuje dziwny kształt, ale raczej tak łatwo nie odpada. Może mieć tendencję do kruszenia się i łamania, ale nie będzie całkowicie odpadać.

Jeżeli mamy do czynienia z nowotworzeniem, te pazury czasami nie odrastają. Podobnie bywa przy schorzeniach autoimmunologicznych chociaż, jeżeli zahamujemy proces autoimmunologiczny pazur jest w stanie odrosnąć.

Po co psu pazury?

Pazury ułatwiają psu poruszanie się. Podobnie jak samochód lepiej trzyma się drogi dzięki bieżnikowi na oponach, tak pazury u psa wspomagają przemieszczanie się. Dzięki nim rusza się lepiej, sprawniej. Trzeba zwrócić uwagę na to, że pazury ścierają się, kiedy zwierzę się porusza. Widać to u pacjentów, którzy mają mało ruchu – ich pazury się nie ścierają i potrzebują częstej korekcji. Pacjentom, którzy dużo się ruszają, prawie nigdy nie obcina się pazurów. Ewentualnie czasami obcina się pazury palców pierwszych, które prawie nigdy nie mają kontaktu z podłożem. Pazur jest więc strukturą pomagającą w trakcji, można się też nim zawsze podrapać. Nie ma tutaj bardziej filozoficznych zastosowań.

 

 

Podsumowanie
Odpadanie pazurów - przyczyny, diagnozowanie
Tytuł
Odpadanie pazurów - przyczyny, diagnozowanie
Opis

Pies liże łapę, kuleje. Trzeba się temu przyjrzeć, może się bowiem okazać, że odpada mu pazur. Lekarz weterynarii Rafał Kaczor mówi o przyczynach odpadających pazurów i diagnozowaniu tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *