Odrobaczanie psa i kota

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Odrobaczanie psa i kota jest zabiegiem profilaktycznym

Jednym z zabiegów profilaktycznych, które przeprowadzamy na psach i na kotach jest odrobaczanie. Wielu właścicieli przyjmuje informację lekarza, że trzeba odrobaczyć zwierzę bez żadnych dyskusji, inni zadają pytanie: Po co to zwierzę odrobaczać? Czy trzeba to robić? Bardzo dobrze, że zadają takie pytania – po to też jesteśmy. Nie tylko, żeby leczyć, ale też żeby odpowiadać na pytania, wyjaśniać, tłumaczyć. Odrobaczanie psa i kota jest zabiegiem profilaktycznym.

Odrobaczanie psa i kota to zabieg profilaktyczny

Odrobaczanie psa i kota powinno odbywać się regularnie. Są różne metody odrobaczania. Można zwierzakowi podać tabletki, krople, zastrzyk. Lekarz weterynarii dobierze najlepszy sposób pozbycia się pasożytów u naszego zwierzaka.

Pasożyty przewodu pokarmowego

Odpowiedź na pytanie: czy trzeba odrobaczać zwierzę domowe jest na dwojaka: trzeba i nie trzeba. Pies i kot to zwierzęta, które doskonale posługują się swoim węchem i smakiem. Często oblizują wszystko, co spotykają na swojej drodze, oczywiście w celach poznawczych. Tak więc, prędzej czy później, trafią również na odchody innych zwierząt, które mogą być źródłem pasożytów przewodu pokarmowego. Dlatego właśnie warto zwierzę regularnie odrobaczać.

Nie zawsze pasożyty widać gołym okiem

Niektórzy właściciele zadają pytanie: po co odrobaczać? Zwierzak się nie drapie, nie wylizuje okolic odbytu, w kupie nic nie widać. To może wcale nie ma robaków? Owszem, może się zdarzyć, że pasożyty są obecne w organizmie, ale ich nie widać w kale. Nie zawsze wszystko widać gołym okiem. Formy inwazyjne – jaja i larwy są strukturami mikroskopowymi, więc gołym okiem ich nie zobaczymy. Natomiast to, co jesteśmy w stanie zobaczyć, jeżeli przyjrzymy się odchodom naszego zwierzęcia, to dorosłe już osobniki – nicienie, tasiemce. Pod warunkiem jednak, że inwazja pasożytów jest duża i są one wydalane z kałem. Jeżeli inwazja jest umiarkowana bądź niewielka, kiedy pasożyty uruchamiają swoje mechanizmy przyczepiania się do ścian przewodu pokarmowego, w kale wcale nie muszą być widoczne formy dorosłe. Natomiast formy inwazyjne – jaja czy larwy – będą. I tutaj z pomocą nam przychodzi badanie parazytologiczne kału. Pobieramy próbkę kału najlepiej z trzech kolejnych dni i oddajemy do analizy.

Jak stwierdzić czy odrobaczyliśmy zwierzę skutecznie? 

Skuteczność odrobaczenia jesteśmy w stanie potwierdzić tylko i wyłącznie na podstawie wyniku badania parazytologicznego. Jeżeli w pierwszym badaniu parazytologicznym były widoczne jakieś formy pasożytów, lekarz przeprowadza adekwatną do sytuacji terapię odrobaczającą. Po 3-4 tygodniach należy powtórzyć badanie, aby stwierdzić, czy tych pasożytów rzeczywiście już nie ma i czy zwierzak jest zdrowy. To, że w kale nie widać pasożytów gołym okiem niestety nie znaczy, że zwierzę zostało właściwie odrobaczone.

 

Podsumowanie
Odrobaczanie psa i kota
Tytuł
Odrobaczanie psa i kota
Opis

Pasożyty mogą być przyczyną różnych chorób i zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego u psów i kotów. Franek Paśko – lekarz weterynarii, mówi dlaczego należy regularnie odrobaczać zwierzaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *