Ogon kota – jakie funkcje pełni?

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Ogon kota to między innymi narzędzie komunikacji

Ogon kota to bardzo ważny narząd, spełniający wiele funkcji. Jedną z nich jest, na przykład, funkcja ruchowa – dzięki ogonowi kot potrafi utrzymywać równowagę. Koci ogon jest zazwyczaj masywny, dzięki czemu pomaga balansować na cienkich oraz śliskich powierzchniach. Kiedy kot się zsuwa lub wdrapuje na drzewo, ogon jest po prostu balansem.

Ogon kota wyraża emocje

Ogon kota stanowi niezastąpione narzędzie komunikacji oraz utrzymywania równowagi, np. podczas wdrapywania się na drzewa.

Mowa ogona

Warto też pamiętać, że koty doskonale porozumiewają się za pomocą ogona. Komunikacja z otoczeniem jest jedną z tych rzeczy, do których służy ogon kota. Potrafimy rozpoznać, kiedy kot jest zdenerwowany, ponieważ macha ogonem na boki. Natomiast kiedy jest zadowolony  – podnosi ogon do góry. Sygnały wysyłane przez kota dzięki ogonowi są bardzo ważne, zarówno dla innych kotów, jak i dla właściciela. Dlatego warto nauczyć się je odczytywać. Czasami kot macha ogonem jak jest zły, a pies macha ogonem, kiedy jest radosny – stąd mogą wynikać małe niezrozumienia między nimi, aczkolwiek to raczej rzadkość, zazwyczaj bowiem koty i psy się dobrze dogadują.

Uwaga na urazy

budowa szkieletu kota

Ogon kota to przedłużenie kręgosłupa – składa się z 40 kości. W zależności od rasy koty mają od 14 do 28 kręgów ogonowych. Tak zwane koty bezogonowe mają tych kręgów co najmniej 3. Koci ogon stanowi ponad połowę długości kręgosłupa.

Ucięcia czy złamania ogona u kota są niebezpieczne, gdyż – po pierwsze – mogą powodować bardzo duży ból – jest to złamanie kości lub uraz kości i tkanek miękkich. Po drugie, często powikłaniem po ugryzieniu w ogon są ropnie. Trzeba wówczas bardzo szybko reagować, ponieważ może dojść do sepsy (zwanej też posocznicą, czyli zakażenia całego organizmu). Warto również wiedzieć, że ogon kota jest bardzo dobrze ukrwiony i przy wszelakich złamaniach ogona, może dojść do martwicy jego końca. To też może stać się źródłem zakażenia organizmu. Jeśli odcięcie kotu ogona jest konieczne, żeby przeżył, to oczywiście trzeba to zrobić. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób zostaną upośledzone jego funkcje ruchowe (nie będzie miał czym balansować), i będzie mu  trudno porozumiewać się z innymi kotami.

Zobacz też:

Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Częste urazy kotów.

Choroba kociego pazura

Zakłaczenie kota; pilobezoary w żołądku

Podsumowanie
Po co kotu ogon?
Tytuł
Po co kotu ogon?
Opis

Dla kota ogon to nie tylko ozdoba i narzędzie wyrażania niezadowolenia. Dla kota ogon to przede wszystkim organ równowagi. Jego utrata lub okaleczenie oznaczają kłopoty w komunikacji z innymi kotami i wypracowanie nowego sposobu utrzymywania równowagi. O kocim ogonie opowiada weterynarz Magdalena Ziółek.

2 thoughts on “Ogon kota – jakie funkcje pełni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *