lek. wet. Anna Jakubczak – internista
SpecVet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna
Oparzenia słoneczne grożą nowotworami
Zbliża się lato, upały już się zaczęły. Warto pamiętać, że wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom, lecz także zwierzakom.
Zwierzęta, tak samo jak ludzie, narażone są na oparzenia słoneczne. Dotyczy to głównie psów i kotów bezwłosych oraz tych posiadających białą sierść. Bezwłose zwierzęta należy smarować weterynaryjnym kremem z filtrem. Tego typu preparaty są już dostępne. Można je kupić na przykład w sklepach zoologicznych. Takie kremy zabezpieczają zwierzaka przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz przed dość często występującymi oparzeniami skóry. Czasami są to zaczerwienienia, ale kiedy oparzenie jest naprawdę poważne, może doprowadzić nawet do stanów przednowotworowych.

Przegrzanie jest równie niebezpieczne dla zdrowia psa, jak oparzenia słoneczne. Dlatego nie zostawiajmy zwierzaków w nagrzanym, zamkniętym samochodzie – może się to dla nich skończyć tragicznie.
Alergia na ludzkie kremy
Po zbyt długim przebywaniu zwierząt na słońcu, ich skóra może być zaczerwieniona lub podrażniona, może się też zacząć łuszczyć. Jeżeli coś takiego wystąpi, trzeba przyjść do przychodni i skonsultować powstałe zmiany z lekarzem weterynarii. Nie należy natomiast smarować psów ani kotów ludzkimi kremami, ze względu na to, że zwierzęta o krótkiej, białej pokrywie włosowej lub bezwłose, często cierpią na alergię. Stosując preparaty nieprzeznaczone dla zwierząt można bardzo łatwo pogłębić stany chorobowe i doprowadzić do jeszcze silniejszej reakcji alergicznej.
Zwierzak w samochodzie
Ludzie dosyć często zostawiają psy w nagrzanych samochodach. Idą na kawę, na szybkie zakupy. Nie wolno tego robić! Pamiętajmy, że w samochodzie z zamkniętymi oknami, pozostawionym na słońcu, po około 20 minutach temperatura wzrasta nawet do 50 stopni. Wnętrze nagrzewa się szybko, nawet gdy samochód ma przyciemniane szyby z filtrem UV. Pies, żeby się ochłodzić – dyszy. W zamkniętym, nagrzanym samochodzie, nie ma cyrkulacji powietrza i zwierzak nie ma się jak schłodzić. Nie zapominajmy o tym, ponieważ może się to dla niego skończyć śmiercią z przegrzania, albo przez uduszenie.