Osteochondroza – co to za choroba?

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Osteochondroza jest chorobą ras dużych

To bardzo poważna choroba, dotykająca szczenięta w wieku od 3 do 6 miesięcy. Szczególnie zagrożone są psy ras dużych (do 25 kg) i olbrzymich (powyżej 40 kg), które szybko rosną. Choroba najczęściej atakuje właśnie w okresie intensywnego wzrostu psa. Osteochondroza polega na zaburzeniach w obrębie chrząstek wzrostowych oraz chrząstek stawowych w kościach długich. Stawami predysponowanymi do wystąpienia tej choroby jest staw łokciowy, ramienny, kolanowy i skokowy. Rzadziej nadgarstek.

Osteochondroza to poważna choroba.

Osteochondroza, nazywana też martwicą chrzęstno-kostną, jest chorobą, na którą najbardziej narażone są psy ras dużych i olbrzymich. Najczęściej atakuje staw łokciowy, kolanowy i skokowy. Pierwsze objawy to bolesność, kulawizna i niechęć do ruchu.

Pierwsze objawy

Prawdopodobnie podstawą tych zmian są zaburzenia ukrwienia poszczególnych części stawu, pomiędzy chrząstką a kością. Dochodzi do ubytku w chrząstce, co doprowadza do ubytku w kości. Jest to proces bardzo bolesny. Może dojść do złuszczenia tej uszkodzonej chrząstki, nawet fragmentarycznie z powierzchni kości, i taki luźny fragment chrząstki może się pokazać jako luźny fragment w stawie. Pierwszymi objawami są: kulawizna, niechęć do ruchu, bolesność danego stawu. Do diagnostyki używa się głównie zdjęć rentgenowskich. Uwidocznione są tam ubytki w tkance kostnej, w obrębie powierzchni stawowych, a także mogą być uwidocznione te wolne fragmenty chrząstki, która często ulega mineralizacjom. Niestety taki staw nie funkcjonuje prawidłowo. W wieku starszym dochodzi tam do zwyrodnień. Jest to proces postępujący, trudno go zahamować farmakologicznie.

Jak leczyć?

Działaniem z wyboru są zabiegi chirurgiczne, głownie artroskopia, polegająca na wyczyszczeniu zaatakowanej chorobą chrząstki, usunięciu jej martwych fragmentów i zadbanie o to, żeby ta chrząstka się odnawiała. Często się zdarza, że przegapiona osteochondroza skutkuje w późniejszym wieku bardzo poważnymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie danego stawu. Istnieje teoria, że jest to choroba wrodzona, że niektóre linie mają tendencję do takich procesów osteochondrotycznych. Istnieje też teoria żywieniowa, która mówi, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest nieodpowiedni sposób odżywiania psa. Tak czy inaczej, jeżeli już się pojawi, należy ją leczyć.

 

Podsumowanie
Osteochondroza - co to za choroba?
Tytuł
Osteochondroza - co to za choroba?
Opis

Osteochondroza to choroba, która powoduje zaburzenia w obrębie chrząstek wzrostowych oraz chrząstek stawowych w kościach długich. Dotyka najczęściej psy ras dużych i olbrzymich, w okresie ich intensywnego wzrostu. Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić właściciela są: kulawizna, niechęć do ruchu i bolesność stawu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *