Otyłość – konsekwencje dla zdrowia u zwierząt domowych

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Otyłość to nie tylko kwestia estetyczna

Nadwaga to coraz częściej diagnozowany problem u psów. Właściciele również zdają sobie powoli sprawę z tego, że jest to problem. Psy cierpią na otyłość i są narażone na choroby w taki samym stopniu jak otyły człowiek

Otyłość niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Począwszy od tych najbardziej prozaicznych i nieistotnych, czyli tych estetycznych. Myślimy sobie: nasz pies jest za gruby, niedobrze wygląda. Komuś to przeszkadza, a komuś innemu nie. Wygląd nie jest najważniejszym argumentem. Natomiast dla zdrowia czy dla życia psów i kotów otyłość może być naprawdę poważnym zagrożeniem.

Otyłość może powodować zaburzenia hormonalne

Otyłość to poważna choroba. Otyły pies dźwiga dodatkowe kilogramy, co szkodzi jego kościom i stawom.Taki pies ma problemy z poruszaniem się, narażony jest na kontuzje i zwyrodnienia kończyn. Dlatego otyłość trzeba leczyć.

Otyłość to więcej kilogramów do dźwigania

Przede wszystkim otyłe zwierzę ma nadmiernie obciążone stawy kończyn. Stawy biodrowe, kolanowe, łokciowe są przeciążone. W związku z tym najpierw może rozwinąć się choroba zwyrodnieniowa w obrębie tych stawów, a potem może dojść do zesztywnienia, do poważnych konsekwencji ortopedycznych. W skrajnych sytuacjach może dochodzić do patologicznych złamań. Zwierzę pod naporem tego zwiększonego ciężaru przy zeskoku z czegoś może sobie nawet połamać kości kończyn. Jest to wprawdzie rzadka sytuacja, ale też może się zdarzyć.

Otyłość powoduje zaburzenia hormonalne

Kolejna konsekwencją otyłości są zaburzenia endokrynologiczne. Nadwaga  zwiększa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy, zwłaszcza u kotów, ale u psów. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ jego leczenie wymaga odpowiedniej diety, podawania odpowiednich leków. A zwierzaki, szczególnie koty, nie zawsze poddają się takiemu ostremu rygorowi, jeżeli chodzi o dietę i pory podawania leków. Stanowi to potem w terapii takich schorzeń. U kocurów na przykład, tych otyłych, często pojawiają się problemy z układem moczowym, z dolnymi drogami wprowadzającymi mocz. Mam na myśli przede wszystkim cewkę moczową. Z racji tego, że jest ona wąska oraz otoczona dużą ilością tkanki tłuszczowej, może dochodzić do jeszcze większego jej zwężenia i np. kryształy czy kamienie, które będą w pęcherzu moczowym mogą zatkać cewkę moczową. To z kolei na pewno spowoduje olbrzymi ból, trudności z wypróżnianiem się, a nawet w konsekwencji może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

 

 

Podsumowanie
Otyłość - konsekwencje u zwierząt domowych
Tytuł
Otyłość - konsekwencje u zwierząt domowych
Opis

Otyłość naszych czworonogich podopiecznych to nie tylko problem estetyczny. To przede wszystkim zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. O konsekwencjach otyłości u zwierząt domowych mówi lekarz weterynarii Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *