Otyły pies

lek. wet. Franek Paśko

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Otyły pies jest narażony na choroby w taki samym stopniu jak otyły człowiek, dlatego otyłość zwierząt trzeba leczyć. 

Otyłość to prawdziwa plaga społeczna – dotyczy już nie tylko ludzi ale także ich zwierząt.

Przyczyn nadwagi i otyłości u psów może być wiele. Można je podzielić  na dwie zasadnicze grupy: przyczyny zależne od człowieka i przyczyny od niego niezależne. Ta druga grupa jest trochę węższa – to są najczęściej choroby metaboliczne, endokrynologiczne, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy i cukrzyca. To są choroby, które mogą determinować obłą sylwetkę  zwierzęcia, jego masę i niestety tutaj człowiek nie zawsze jest temu winny. Natomiast dużo większy odsetek otyłych psów jest wynikiem niewłaściwego odżywiania i podkarmiania.

Bardzo często się zdarza, że właściciele – z dobrego serca,  podkarmiają pupili smakołykami, nawet takimi dedykowanymi psom, ale w zbyt dużej ilości.

Trzeba pamiętać, że każdy smakołyk ma swoją wartość kaloryczną i podawany między właściwie zbilansowanymi posiłkami daje dodatkowe kalorie, które podawane regularnie kumulują się w ciele psa. Pies nie zawsze jest w stanie tą energię spalić.

Miłość mierzona kilogramami

Otyły, gruby pies

Prawda jest tak, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane – gruby pies to pies nieszczęśliwy. Otyły kot to kot chory. Zwierzęta nie będą na bardziej kochać przez to, że dostana pyszną paróweczkę, albo resztki z pańskiego stołu.

Druga sprawa jest taka, że właściciele często karmią zwierzęta smakołykami, które nie są dedykowane psom. Karmią ich ciastkami, herbatnikami, słodyczami nie są zdrowym rozwiązaniem ani dla ludzi ani dla psów. W ten sposób  pogarszają  stan otyłości i zdrowia swoich pupili. Także dokarmianie zwierząt między posiłkami to jest jedna z głównych przyczyn nadwagi.

Właściwa karma dla pupila

Innym błędem właścicieli  jest niewłaściwy dobór karmy. Często właściciele kupują karmę dla szczeniąt, bo są tam maleńkie ziarenka albo karma jest smakowita, a pies jest np. 14 letni – ma zupełnie inny metabolizm, inną aktywność fizyczną. Nie będzie on spalał tej energii, którą w karmie dla młodych psów właściciel będzie mu serwował. W związku z tym będzie mu rosła masa ciała, bo energia będzie się odkładała w tzw. boczkach.

Następnym problemem jest to, że właściciele nawet karmiąc psa adekwatnie do jego wieku, do jego wielkości, nie zapewniają mu właściwej aktywności fizycznej. Takie zwierze mimo, że dobrze je, objętościowo i ilościowo ma dobrze sformułowaną dietę, to przez leniwy tryb życia w jego ciele będzie się odkładała tkanka tłuszczowa.

Kiedy pies staje się otyły? 

Otyłość to rzeczywiście coraz częstszy problem u psów – jest coraz częściej diagnozowany, a właściciele zdają sobie powoli sprawę z tego, że jest to problem. Psy cierpią na otyłość.

O nadwadze psów mówimy oczywiście wtedy, kiedy masa ciała jest większa, niż ta przewidziana w różnego rodzaju wartościach średnich, kiedy zwierzę ma za dużo kilogramów. Właściciel powinien zwrócić uwagę na to, czy jego pies dochodzi do granicy wagi jeszcze prawidłowej, czy mieści się w tych wartościach.

Jak ocenić czy waga psa jest prawidłowa.

Bardzo prostą metodą oceny masy ciała jest ocena sylwetki zwierzęcia – należy pamiętać, że każda rasa ma swoje uwarunkowania co do budowy ciała. Inaczej będziemy oceniali np. doga niemieckiego, który jest masywnym psem, a inaczej charta, który ma sylwetkę smukłą.

Patrząc na psa z góry, tzn. z lotu ptaka, powinniśmy zauważyć wcięcia w talii – kiedy linia łącząca żebra, klatkę piersiową i biodra jest linią prostą, nie jest wklęsła, to już mamy do czynienia z nadwagą, a może i otyłością – to oceni lekarz. Drugim  wskaźnikiem jest ocena sylwetki z boku – brzuch powinien być podkasany, linia klatki piersiowej za mostkiem powinna iść opływowo do góry i właśnie podkasać brzuch. Jeżeli pies ma sylwetkę, w przekroju podobną do skrzynki, czy w kształcie prostokąta, to oznacza, że tego ciała jest już za dużo i problem nadwagi tego psa dotyczy. Natomiast nie można tego generalizować – przypominam, że są rasy, które te wcięcia w talii, te podkasania będą miały dużo słabiej zaznaczone, są też  rasy, gdzie to będzie dużo bardziej wyraziste.

Otyły pies i kot. Powyższe zasady dotyczą także kotów. Kot musi byc gibki i zwinny - wtedy łatwo mu sie poruszac, polowac, przemykać się mie∂zy sprzęami. Kot otyły t kot częsciowo unieruchomiony, a co za ty idzie - nieszczęśliwy.

Powyższe zasady dotyczą także kotów. Kot musi być gibki i zwinny – wtedy łatwo mu się poruszać, polować, przemykać się między sprzętami. Kot otyły t kot częściowo unieruchomiony, a co za ty idzie – nieszczęśliwy.

Dodatkowym kryterium może być ocena żeber poprzez przyłożenie rąk do klatki piersiowej – jeżeli po przyłożeniu rąk do klatki piersiowej jesteśmy w stanie wyczuć pod skórą poszczególne żebra, pomimo, że patrząc na psa z boku nie widzimy tych żeber, to najwidoczniej sylwetka i waga psa są prawidłowe. Natomiast jeżeli żebra są widoczne to zwierzę jest oczywiście wychudzone. Jeżeli po przyłożeniu rąk do klatki piersiowej pod skórą nie czujemy nic, tylko mięciutką poduszkę z tkanki tłuszczowej, to niestety jest to sygnał mówiący o tym, że zwierzę ma nadwagę.

Zobacz też: 

Goi się jak na psie.

Kastracja psów i kotów

Syndrom urologiczny kotów 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *