Franek Paśko – lekarz weterynarii
Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo
Pasożyty u psa mogą być niebezpieczne
Często bagatelizujemy sprawę psich pasożytów, zapominamy o odrobaczaniu zwierząt. A trzeba mieć świadomość, że niektóre pasożyty są groźne nie tylko dla psa czy kota, ale także dla człowieka.
Zdarza się, że zwierzę jest nosicielem taki pasożytów jak kokcydia czy giardia lamblia (ogoniastek jelitowy), które są niebezpieczne dla psów i dla kotów. Rutynowe odrobaczanie zwierzaka niestety ich nie likwiduje, ponieważ stosowane zazwyczaj preparaty na te pasożyty u psa akurat nie działają. Ich obecność wyjdzie w badaniu parazytologicznym, i da nam to odpowiedź na pytanie z jakimi pasożytami mamy do czynienia. Pies może się zarazić lambliami m.in. przez kontakt ze skażonymi odchodami innych zwierząt, albo podczas zabawy, przez kontakt z zanieczyszczoną ziemią, lub pijąc wodę z kałuży.
Zoonoza
Przy zarażeniu lamblią należy pamiętać, że jest to zoonoza, czyli choroba, która zagraża również ludziom. Dlatego też, jeśli mamy w domu zwierzę, u którego zdiagnozowano tego typu chorobę pamiętajmy, że możemy się nią zarazić. Gdy mamy jakieś niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, których nie jesteśmy w stanie racjonalnie wytłumaczyć, trzeba zgłosić się do lekarza internisty. Należy go poinformować, że u naszego zwierzęcia wykryto taki i taki pasożyt, i poprosić o dalsze wskazówki. Zaniedbanie tego może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Czy pies lub kot mogą mieć owsiki?
A propos pasożytów układu pokarmowego: właściciele bardzo często mówią, że chcą coś na odrobaczanie np. dla psa, gdyż zauważyli, że trze pupą o podłoże, więc na pewno ma owsiki. Tu potrzebne jest sprostowanie: ani u psów, ani u kotów owsiki nie występują. Nie są typowe dla tych organizmów, także na pewno pies czy kot nie może mieć owsików. Przyczyny świądu są inne. Trzeba najpierw zbadać klinicznie psa, żeby móc dokładnie odpowiedzieć na pytanie, co wywołuje u niego tego typu zachowanie.
Jakie szkody mogą wyrządzić pasożyty?
Pasożyty mogą w różny sposób wpływać na zdrowie naszego pupila. Na przykład tasiemce lub nicienie uszkadzają błonę śluzową jelit, a także “podjadać” składniki odżywcze, przez co zwierzę chudnie i traci siły. Niektóre wydalają toksyny i zatruwają organizm, inne – np. kleszcze, przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, które wywołują babeszjozę.