Pęcherz – objawy chorobowe

lek. wet. Anna Klimczak – konsultant ds. urologii, nefrologii oraz endokrynologii weterynaryjnej

Facebook: Nefrologia weterynaryjna

Pęcherz – niepokojące objawy

Jeśli z pęcherzem dzieje się coś złego, opiekun dosyć szybko jest w stanie to zauważyć. Bardzo często możemy zaobserwować oddawanie moczu w dziwnych miejscach.

Koty np. sikają poza kuwetę, często na łóżko, na pościel, do butów. Zawsze jest to niepokojące i należy się zwrócić najpierw do lekarza weterynarii. Jeżeli lekarz wykluczy przyczyny natury medycznej, pęcherz i nerki okażą się zdrowe, warto poradzić się behawiorysty, żeby sprawdził, czy wszystko jest w porządku z zachowaniami gatunkowymi zwierzaka.

Przy chorobach pęcherza może się również pojawić bolesność podczas oddawania moczu. Koty często wokalizują. Wchodzą do kuwety, krzyczą, wychodzą z kuwety. Psy natomiast mogą popiskiwać podczas oddawania moczu, przysiadać, albo sikają w domu. Charakterystyczny jest też częstomocz, czyli częste oddawanie moczu. Psy mogą nie być w stanie dotrwać np. do porannego spaceru i w nocy starają się nakłonić opiekuna, żeby z nim wyszedł na dwór, albo załatwiają się w domu.

Pęcherz może dawać objawy bólowe.

Chory pęcherz zazwyczaj daje o sobie znać. Zwierzę zaczyna zachowywać inaczej niż zwykle. Na przykład sika w domu, jest apatyczne, ma biegunkę, wymiotuje. W takich sytuacjach zawsze trzeba skonsultować się z weterynarzem i zrobić badania moczu.

Pęcherz – krwiomocz i bezmocz

Częstym objawem przy problemach z pęcherzem moczowym jest krwiomocz. U kotów czasami trudno to zaobserwować, jeśli w kuwecie mają ciemny żwirek. Na to Państwa uczulam. Dopiero kiedy kot zaczyna oddawać mocz poza kuwetę opiekun jest w stanie zauważyć, że pojawia się krew. U piesków zresztą jest podobnie. Dopiero kiedy sikną na śnieg albo w domu, możemy zobaczyć krew w moczu. Natomiast jest to objaw dosyć częsty i warto na to zwracać uwagę.

Bezmocz: To sytuacja, związana przede wszystkim z niedrożnością cewki. Częściej zdarza się u kotów niż u psów i zazwyczaj jest zauważany za późno. Bardzo często koty trafiają do weterynarza już z bardzo przepełnionym pęcherzem. Objawem, który widać u kotów w momencie bolesności pęcherza oraz przy przepełnionym pęcherzu, to wymioty. Zatem, jeśli widzimy, że coś niepokojącego dzieje się z oddawaniem moczu i dodatkowo kot wymiotuje, to  znaczy, że gdzieś w cewce, w pęcherzu lub w moczowodach występuje jakaś bolesność. Wtedy natychmiast należy iść do lekarza.

Choroby nerek możemy podzielić na uszkodzenie przewlekłe i ostre. Objawy są troszkę inne w każdym z tych przypadków. Jeśli mamy przewlekłą chorobę nerek, najczęściej opiekunowie obserwują stopniową utratę masy ciała. Nie jest to gwałtowne, ale rzeczywiście widać, że z apetytem jest coraz gorzej. Zwierzę staje się wybredne. Opiekun zaczyna kombinować z różnymi karmami. Jest to na ogół niepokojące, więc jeśli pies, który nigdy nie miał problemów z apetytem nagle nie chce jeść, warto zrobić kontrolne badania krwi.

Choroby nerek

Kolejna rzecz, która może się zdarzać, to problemy z przewodem pokarmowym. To bardzo częste przy przewlekłej chorobie nerek. Na ogół widać nawracające wymioty, brak apetytu, pojawiają się biegunki oraz mdłości. U kotów mdłości objawiają się ślinieniem się. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Zwiększona ilość wydalanego moczu i zwiększone pragnienie są przede wszystkim niepokojące u kotów. Koty raczej piją dosyć mało. Jeśli dostają karmę mokrą, właściwie nie piją wcale. Dlatego, jeżeli  zauważymy kota nad miseczką z wodą lub zaobserwujemy, że często popija wodę z kranu, dobrze sprawdzić, czy nie dzieje się coś złego z nerkami.

W przypadku ostrego uszkodzenia nerek objawy pokazują się nagle, nawet z dnia na dzień. Najczęściej jest to apatia, ospałość. Kot stroni od kontaktu z nami. Chowa się gdzieś po kątach. Pojawia się brak apetytu, zwiększone pragnienie lub przeciwnie – całkowity brak pragnienia. Mogą być objawy bólowe. U kotów bardzo często ból możemy zaobserwować dzięki tzw. pozycji bólowej, którą zwierzę przyjmuje. Jest całe przykurczone, ma podkurczone łokcie, położone uszy, rozszerzone źrenice. Koty w dosyć specyficzny sposób pokazują bolesność i opiekunom trudno zorientować się, że kota coś boli. Przychodzą do weterynarza dopiero, kiedy u kota pojawia się biegunka, wymioty. Natomiast, jeśli nagle coś w zachowaniu zwierzaka się zmienia, zwierzę, które do tej pory było bardzo towarzyskie, nagle stroni od kontaktu z nami. Albo odwrotnie  – nie lubiło się za bardzo przytulać i nagle do nas przychodzi, łasi się, również warto zwrócić na to uwagę. W ten sposób koty często manifestują, że coś jest nie tak.

 

 

 

Podsumowanie
Pęcherz - objawy chorobowe
Tytuł
Pęcherz - objawy chorobowe
Opis

W jaki sposób zorientować się, że pies lub kot mają problem z pęcherzem? Jakie są najczęstsze objawy chorób pęcherza i nerek? O tym mówi lek. wet. Anna Klimczak – konsultant ds. urologii, nefrologii oraz endokrynologii weterynaryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *