Pęcherzyca liściasta i rumieniowata

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Pęcherzyca liściasta to choroba autoimmunologiczna

Choroby autoimmunologiczne można podzielić na kilka grup. Do jednej z nich należą choroby pęcherzowe, do których zalicza się pęcherzyca liściasta, rumieniowata, bujająca, paranowotworowa i zwyczajna. Pęcherzyce – liściastą i rumieniowatą, leczy się najłatwiej. Tę drugą można nazwać siostrą tocznia rumieniowatego, ponieważ czasami niczym się od niego nie różni. Ale pęcherzyca rumieniowata należy do grup pęcherzowych, toczeń rumieniowaty natomiast, to zupełnie inna grupa. Wymienione choroby to choroby autoimmunologiczne, tzn. takie, które powodują, że organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko własnym komórkom. I to prowadzi do zaburzeń, kohezji (zaburzenia spójności) między warstwami skóry. Dlatego zaczynają się tworzyć pęcherze. Ponieważ jest to choroba autoimmunologiczna, to od początku jesteśmy troszeczkę na przegranej pozycji. Niezależnie od nas organizm traktuje własne komórki jak czynnik obcy i chce je całkowicie usunąć.

Pęcherzyca liściasta - choroba autoimmunologiczna

Przy leczeniu pęcherzycy liściastej stosuje się leki immunosupresyjne, np. azatioprynę.

Pęcherzyca czy alergia?

Czy pęcherzyce można pomylić z alergiami? Jest to trudne, ale można. Choroby autoimmunologiczne dotyczą konkretnych obszarów ciała. Na przykład, jeśli wystąpi dermatoza części głowowej, przy stawianiu diagnozy należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę choroby autoimmunologiczne. Pęcherzyca liściasta daje zmiany na grzbiecie nosa, na brzegach małżowiny usznej, szczególnie u kotów, ale może też dotyczyć opuszek palców. Jeśli więc są objawy w części głowowej – grzbiet nosa, małżowiny uszne – to automatycznie szukam, czy w innych miejscach nie ma zmian. Pęcherzyca rumieniowata z kolei atakuje grzbiet i lusterko nosa, ale zazwyczaj nie ma zmian w małżowinach usznych. W oparciu o to, że stwierdzam zmiany w części głowowej zwierzaka, wiem, że powinienem zacząć szukać przyczyny schorzenia od chorób autoimmunologicznych. Oczywiście jest to diagnostyka różnicowa. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną, to może być grzybica głęboka albo jakiś pasożyt. Muszę więc te ewentualności wykluczyć. Zazwyczaj, po wykluczeniu dodatkowych chorób, które mogą dawać podobne objawy, rozpoznanie polega na pobraniu materiału biopsyjnego do laboratorium, gdzie robione są testy.

Szansa na wyleczenie

Leczenie pęcherzycy liściastej i rumieniowatej jest dosyć łatwe. Toczeń krążkowy także można leczyć. Mogą pojawiać się nawroty, ale jest też czas remisji. Gorzej z pęcherzycą zwyczajną. W tym przypadku szanse na wyleczenie są mniej więcej 50 na 50. Ale zwykle pacjent trafia do grupy tych 50%, których nie da się wyleczyć, ponieważ choroba słabo reaguje na leki. Leczenie polega na stosowaniu leków immunosupresyjnych. W tym przypadku, w pierwszej kolejności podaje się preparaty sterydowe w bardzo dużych dawkach. Odwrotnie niż przy atopii. W przypadku atopowym alergicznym, zwykle zaczynamy leczenie od małych dawek i stopniowo je zwiększamy, gdyż pacjent musi brać te leki do końca życia. .

Jakie leki stosować?

W przypadku chorób autoimmunologicznych musimy blokować podział komórek. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do różnicowania limfocytów B,  które wytwarzają przeciwciała różnego rodzaju. Dlatego zaczynamy od bardzo wysokich dawek, ale dosyć szybko je zmniejszamy. Po 2-3 tygodniach wiemy, czy organizm zareagował na dany lek czy nie. Jeśli nie, to zmieniamy lek. Podajemy np. azatioprynę, leki antymitotyczne (hamujące podział komórek), lub np. cyklosporynę. Jest kilka kombinacji, które można wypróbować, by sprawdzić, na który lek zwierzę reaguje i który jest skuteczny. W niektórych przypadkach, przy pęcherzycy rumieniowatej czy toczniu krążkowym, na początku choroby zwykła witamina E w dużych dawkach może być bardzo pomocna, zanim wejdziemy inwazyjnie z lekami. Ale zanim przystąpimy do leczenia choroby autoimmunologicznej, musimy mieć pewność, że jest właśnie taka choroba.

Zobacz też:

Trądzik młodzieńczy u psa

Hiperkeratoza – co to za schorzenie?

Pies łysieje – czy to jest choroba?

Podsumowanie
Pęcherzyca liściasta i rumieniowata
Tytuł
Pęcherzyca liściasta i rumieniowata
Opis

Pęcherzyca liściasta i rumieniowata należą do chorób autoimmunologicznych. Dr Kourou Dembele - dermatolog, mówi o objawach tych chorób i metodach leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *