Pielęgnacja sierści – szczotkowanie, trymowanie, kąpanie

Ewa Rybak – groomerka 

Pielęgnacja sierści i skóry psa zależy od jego rasy i długości włosa.

Podstawą pielęgnacji nie jest kąpiel a szczotkowanie. Każdy rodzaj sierści wymaga innego rodzaju pielęgnacji. 

Podstawą pielęgnacji psa jest szczotkowanie. Kąpiel jest dodatkiem, natomiast podstawą jest to, żeby pies był wyczesany.

Czesanie psa – po co i jak często

W zależności od rasy psa musimy go czesać codziennie lub tylko raz na tydzień. Jeżeli włos jest rozczesany i  lekki to psu jest dużo wygodniej. Jest to najodpowiedniejsza pielęgnacja, bo czesanie masuje skórę, napowietrza sierść i przywraca jej naturalne funkcje:jeśli pies jest podszerstkowy i ma dużą ilość podszerstka  to odpowiednio wyczesana sierść powoduje zabezpieczenie zimą przed mrozem, a latem przed upałami.

Kąpać psa czy nie?

Kąpiel, mimo, że jest dodatkiem jest także potrzebna nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że zmywamy brud, nawilżamy odpowiednimi kosmetykami sierść, co też pozwala psu zachować komfort.

Są takie rasy, które będą kąpane co tydzień i nic im się nie stanie, a są takie rasy, które kąpane są raz do roku, a czasami nawet rzadziej, tylko dlatego, że odpowiednio wyczesana sierść zabezpiecza psa przed zabrudzeniem się i innymi konsekwencjami.

Czy ty wiesz, że masz łupież?

Czym czesać psa

Czesanie nie jest kwestią estetyczną, chociaż – oczywiście – miło jej popatrzeń na pupila w odpowiedniej fryzurze. Już przy wyborze psa należy ustalić jakiej pielęgnacji wymaga zwierzę, bo może się okazać, że nie mamy czasu lub ochoty poświęcać tej sprawie odpowiedniej ilości czasu

Pies może dostać łupieżu, niestety. Trzeba pamiętać, że każdy pies ma swoje własne PH skóry, dlatego jest bardzo istotne, by dobrać odpowiedni kosmetyk dla swojego psa. Nie należy od razu bardzo się przejmować, jeżeli łupież już się pojawi, bo może to być spowodowane jedynie złym doborem kosmetyków. Wystarczy wtedy przyjść do groomera, powiedzieć, na czym polega problem, a z reguły groomer jest odpowiednio wykształcony w tej dziedzinie i wie, co z tym zrobić i jakich kosmetyków należy użyć, żeby pies był w odpowiedniej kondycji.

Czym czesać psa

Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju artykuły pielęgnacyjne: odpowiednie szczotki przeznaczone do odpowiednich ras. Mamy tzw. pudlówki, które służą do pielęgnacji sierści skręconej, są trymery, które są niezbędne przy pielęgnacji psów szorstkowłosych, czy tzw. zgrzebła, które wyczesują sierść u psów krótkowłosych. Pamiętajmy, że szczotkowanie jest niezbędne zarówno u gładkowłosych, jak i u tych najbardziej kudłatych.

Jak właściwie pielęgnować sierść 

Każdy rodzaj sierści wymaga odpowiedniego i indywidualnego podejścia. Psy szorstkowłose, jak np. sznaucery, westies ( west highland white terrier), foxterriery wymagają trymowania.

W klimacie umiarkowanym lub chłodnym psy i koty linieją wiosną i jesienią. Linienie polega na zmianie okrywy włosowej by dostosować ciepłoęy ciała do panujących temperatur. Zrogowaciała cebulka włosowa oddziela się od brodawki włosowej, a stary włos zostaje wypchnięty przez powstający w jego poprzednim miejscu nowy włos. Linienie jest sterowane przez przysadkę mózgową i tarczycę.

W klimacie umiarkowanym lub chłodnym psy i koty linieją wiosną i jesienią. Linienie polega na zmianie okrywy włosowej, by dostosować ciepłotę ciała do panujących temperatur. Zrogowaciała cebulka włosowa oddziela się od brodawki włosowej, a stary włos zostaje wypchnięty przez powstający w jego poprzednim miejscu nowy włos. Linienie jest sterowane przez przysadkę mózgową i tarczycę.

Trymowanie a strzyżenie

Jest to zabieg niezbędny dla tego rodzaju szaty, ponieważ trymowanie polega na usuwaniu przerośniętego martwego włosa, którego nieusunięcie spowoduje pozostanie włosa w skórze, co z kolei może powodować alergie, podrażnienia. Strzyżenie takich psów to błąd, tego typu psy powinny być trymowane.

Usuwanie podszerstka

Psy podszerstkowe jak alaskan malamut, husky czy większość kundelków wymagają regularnego usuwania nadmiaru podszerstka, nie eliminowania całkowicie, bo ten podszerstek ma swoją rolę do spełnienia, ale trzeba go usuwać. Nieusunięty również pozostaje w skórze, robią się kołtuny, pies wygląda nieładnie, nieefektownie, a przede wszystkim miejsca skołtunione ulegają przegrzewaniu i bardzo często dochodzi tam do odleżyn, co przysparza psu cierpienia.

Co to jest podszerstek?

Podszerstek jest to spodnia warstwa miękkiego, delikatnego futerka, które przykryte jest bardziej szorstkim, bardziej twardym włosem okrywowym. Jest to najczęściej wymieniana przez przy część jego ubrania, a służy przede wszystkim do ochrony przed zimnem i wysoką temperaturą. Gdy podniesiemy nieco dłuższą sierść psa do góry to pod spodem jest delikatny puch – to właśnie jest podszerstek.

Podczas sezonowej wymiany najbardziej problematyczny w wymianie włosa jest właśnie podszerstek. Niewyczesany zbija się w ogromne kołtuny, całe połacie kołtunów, które są bardzo niezdrowe dla psiej skóry.

Czesanie psów długowłosych

Psy długowłose, takie jak yorki, jamniki długowłose, jeżeli nie są strzyżone to powinny być czesane. Czesanie, nawilżanie i odpowiednia pielęgnacja zapewniają dobrą kondycję włosa. Kręcone włosy jak u np. pudli wymagają systematycznego szczotkowania, jeżeli jednak są strzyżone pielęgnacja jest nieco łatwiejsza. Na rynku są dostępne odpowiednie preparaty, które powodują, że ten skręt jest wyraźniejszy, włos dzięki temu bardziej elastyczny i dużo łatwiej go ułożyć. Najczęściej tego typu preparatów używa się przy przygotowywaniu psów do wystaw, dotyczy to najczęściej pudli, gdzie włos musi być ogromną ozdobą psa.

Pielęgnacja ras gładkowłosych

Psy gładkowłose, mimo, że wydaje nam się, że włosów nie ma, pielęgnujemy używając trymerów, zgrzebeł lub furminatorów, które pomagają wymienić włos.

Nagie pieski peruwiańskie

Skóra nagich piesków peruwiańskich wymaga specjalistycznej opieki, latem ubierane są w specjalne ubranka nie powodujące poparzeń, smarowane są podobnie, jak skóra ludzka, preparatami z filtrami UV.

Wypadanie sierści

Gdy u naszego psa pojawia się problem wypadania sierści warto po pierwsze zajrzeć do jego miski, okaże się, że bardzo często brakuje mu makro- i mikroelementów, które możemy suplementować w sposób jak najbardziej naturalny dodając mu do jedzenia oliwę, jajko, tran – to powinno pomóc.

Jeśli natomiast wypadanie sierści związane jest z sezonową wymianą włosa, z tzw. linieniem, to wtedy zapraszamy do salonu, groomer pomoże uporać się z takim problemem. Dotyczy to zwłaszcza sterylizowanych psów i suczek, kiedy hormony zmieniają się i mogą się pojawiać nawet łysienia.

Wypadanie sierści związane jest często z chorobami tarczycy, ale jest to już problem czysto weterynaryjny. Gdy jednak wyeliminowaliśmy wszystkie podejrzenia związane z chorobami i wiemy, że nasz pies jest zdrowy, a zdarza się, że sierść przestaje błyszczeć wtedy zapraszamy do salonu groomera. Dysponujemy odpowiednimi kosmetykami, które troszkę sierść naprawią, poprawią kondycję włosa. Kosmetyki są odpowiednio dobrane do PH skóry psa nabłyszczają, odżywiają i zregenerują włos.

Zobacz też: 

Uszy – właściwa pielęgnacja, możliwe infekcje 

Zęby – po co i jak prawidłowo czyścić zwierzętom zęby 

Higiena psa i kota  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *