Pierwsze efekty tresury

Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów

 www.grzecznypies.com

Pierwsze efekty tresury widać niemal od razu

Pierwsze efekty tresury można uzyskać już po pierwszych, drugich zajęciach z treserem. Gdy po tych zajęciach wrócimy z psem do domu, najprawdopodobniej będzie już potrafił wykonać np. komendę “siad!”.  Warto jednak pamiętać, że psa nie trzymamy cały czas w mieszkaniu – wychodzimy z nim na spacer do parku, zabieramy do znajomych, do restauracji, do weterynarza, ważne jest więc, aby zwierzak umiał wykonywać tę komendę wszędzie. Po pierwszych, drugich zajęciach z treserem efekt już będzie, ale potem skuteczne “zahartowanie komend”, czyli utrwalenie ich tak, by pies wykonywał je w różnych warunkach, na rozmaitych podłożach, a także przy różnych “rozpraszaczach” uwagi, zależy od tego, jaki jest pies oraz ile właściciel będzie z nim pracował. Oczywiście, im mniej pracy, im mniej czasu właściciel będzie poświęcał psu, tym ta nauka będzie dłużej trwać.

Pierwsze efekty tresury trzeba utrwalić

Pierwsze efekty tresury widać już po kilku zajęciach z treserem. Najważniejsze jednak jest utrwalenie komend. Aby szkolenie było naprawdę skuteczne, trzeba z psem dużo ćwiczyć, powtarzać, poświęcać mu czas i uwagę.

Jakie są zasady skutecznej tresury?

Skuteczna tresura to przede wszystkim konsekwencja oraz ustalenie konkretnych zasad. Pies najczęściej żyje w rodzinie kilkuosobowej, dlatego przede wszystkim należy ustalić z członkami tej rodziny, jakie wydajemy komendy i w jakich okolicznościach. Na co pozwalamy psu – może siadać na kanapie czy nie – pies musi mieć jasne, zrozumiałe wytyczne. Niedopuszczalne są zmiany, np. rano może wskoczyć na kanapę, po południu nie może, a wieczorem, ten kto przyjdzie pierwszy mu na to pozwala albo i nie. A więc konsekwencja i jednolity system nazywania komend oraz poświęcanie czasu to podstawowe warunki skutecznej tresury. Poza tym warto wykorzystywać każdą możliwą chwilę na to, żeby psa czegoś nowego nauczyć. Nauka to nie tylko stawanie przed psem, dawanie komendy werbalnej i uczenie siad, leżeć itd. To również umiejętność wychwytywania momentów, kiedy zwierzę robi coś, czego chcemy go nauczyć, czego od niego oczekujemy i natychmiastowe nagradzanie : słowem, smakołykiem, gestem.

Zobacz też: 

Pies na smyczy – nauka podstawowych zasad

Czy każdego psa można wytresować?

Szczeniak gryzie wszystko – co robić?

 

Podsumowanie
Pierwsze efekty tresury
Tytuł
Pierwsze efekty tresury
Opis

Na pierwsze efekty tresury nie trzeba długo czekać. Jednak same zajęcia z treserem nie wystarczą. O tym, co robić, żeby szkolenie było skuteczne mówi Paulina Wilk - treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *